О Планинском Маријском Језику

У којим земљама се говори планински Маријански језик?

Планински Маријски језик се говори у Русији и Белорусији.

Каква је историја Горско-маријанског језика?

Горно-Маријски језик Ураљски језик на којем говори горно-Маријски народ Русије. Овај језик је први пут документован средином 17.века, када су руски истраживачи и научници почели да извештавају о путовањима маријанског народа по региону. Почетком 19.века лингвисти су наставили даље документовање језика и популаризацију његове употребе у народу. У време совјетске власти, популарност овог језика је значајно порасла, јер се предавао у школама и користио се у многим званичним документима. Након распада Совјетског Савеза, језик је доживео препород и многи млади га данас уче и користе.

Ко је међу првих 5 људи који су највише допринели развоју планинског маријанског језика?

1. Павел Чудинов горно-Маријски научник, аутор прве свеобухватне енциклопедије горно-маријског језика, објављене 1973.године.
2. Павел Пентков је аутор два речника горно-маријског језика, од којих је један објављен 2003.године, а други 2017. године.
3. Татьяна Рудина је оснивач првих курсева планинског маријског језика за учење деце.
4. Јуриј Макаров горно-Маријски лингвиста, који је створио први уџбеник горно-маријског језика 1983.године.
5. Анна Кузнецова је аутор неколико уџбеника о граматици горно-маријског језика, речника и учећих материјала.

Како је структура планинско-маријског језика?

Горни Маријски језик припада ураљској језичкој породици, а посебно волшко-Финској грани. То је аглутинативни језик, што значи да формира речи додавањем суфикса у основу речи како би изразио граматичке односе. На пример, у зависности од контекста и додатог суфикса, иста основа може значити “књига”, “књиге” или “читање књиге”. Такође користи хармонију самогласника, звучни процес који захтева да се одређени самогласници у речи мењају како би се одржао одређени образац. У планинском маријанском језику нема родних разлика и сматра се конзервативнијим од осталих финско-угарских језика због ограниченог броја позајмљених речи из других језичких породица.

Како најбоље научити Горско-Маријански језик?

1. Пронађите говорника Горско-маријанског: најбољи начин да научите језик је да зароните главом у њега. Разговарајте са изворним говорником планинског маријанског језика да бисте стекли представу о граматици, изговору и речнику језика.
2. Научите абецеду: пре него што почнете да учите нове речи и фразе, важно је да се упознате са абецедом планинског маријанског језика.
3. Почните са једноставним речима и фразама: усредсредите се на памћење основних речи попут боја, бројева, дана у недељи, као и једноставних фраза попут “здраво”, “збогом”, “молим вас” и “хвала”.
4. Похађајте часове учења језика Хилл Марие: ако постоји прилика у вашем подручју, размислите о томе да се пријавите за часове учења језика Хилл Марие или курсеве језика на мрежи. Сазнајте да ли неки локални универзитети нуде курсеве посебно за планински Маријански језик.
5. Редовно вежбајте: доследност је кључни фактор у учењу новог језика. Покушајте да вежбате сваки дан и пронађите начине да тај језик укључите у свој свакодневни живот. Слушајте музику Хилл Мари и гледајте филмове или емисије Хилл Мари да бисте запамтили уобичајене речи и фразе.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir