О Узбекском Језику

У којим земљама се говори узбекистански језик?

Узбекистански језик се говори у Узбекистану, Авганистану, Таџикистану, Казахстану, Туркменистану, Киргистану, Русији и Кини.

Каква је историја узбекистанског језика?

Узбекски језик источнотурски језик, који припада карлукској грани Турске језичке породице. Говори га приближно 25 милиона људи који живе углавном у Узбекистану, Таџикистану, Киргистану, Казахстану и другим деловима Централне Азије и Русије.
Савремени облик узбекистанског језика почео је да се развија у 18.веку током обнове државе Бухарског Каната, која је била део региона који говори Узбекистан. У том периоду узбекском језику је додат висок степен Персијског утицаја, који остаје значајна карактеристика и данас.
У 19.веку реформе које је спровео бухарски Емир Насрулла Кхан помогле су ширењу употребе узбечких дијалеката у емирату. То је углавном било због његове политике подстицања персијске и арапске писмености међу својим поданицима како би се створило јединственије царство.
Године 1924.узбекски језик је проглашен званичним језиком у совјетској Централној Азији, и као основа његовог писања уведен је кирилички алфабет. Након распада Совјетског Савеза 1991.године, Узбекистан је стекао независност, чинећи узбекистански својим званичним језиком. Од стицања независности, језик и његов писани облик спровели су многе реформе, укључујући увођење писања заснованог на латиници и оснивање академије узбекистанског језика 1992.године.

Ко је међу првих 5 људи који су највише допринели развоју узбекистанског језика?

1. Алисхер Навои (1441-1501): Навои је заслужан за увођење узбекистанског језика у писани свет. Његова поезија и стил писања послужили су као узор будућим песницима и писачицама.
2. Абдурасхид Ибрагимов (1922-2011): Ибрагимов је био познати узбекистански лингвиста који је имао кључну улогу у развоју модерног правописа и стандардизацији узбекистанског правописа и граматике.
3. Зебуниса Јамалова (1928-2015): Јамалова је била једна од првих жена која је писала на узбекистанском језику, а њен рад и данас остаје утицајан.
4. Мухандислар Гуламов (1926-2002): Гуламов је био одговоран за развој фонетске абецеде за узбекистански језик, коју су од тада усвојили многи други језици.
5. Шароф Рашидов (1904-1983): Рашидов је заслужан за промоцију употребе узбекистанског језика у совјетско време и његово укључивање у наставни план и програм у школама. Такође је заслужан за подстицање употребе Узбекистанске књижевности и културе.

Како је структура узбекистанског језика?

Узбекистански је турски језик који је део алтајске породице која такође укључује турски и монголски језик. Написан је латиничним писмом и има неке карактеристике арапског, перзијског и руског језика. Језик има осам самогласника, двадесет два сугласника, три рода (мушки, женски и средњи), четири падежа (номинатив, акузатив, датив и генитив), четири глаголска времена (садашњост, прошлост, будућност и прошлост-будући период) и два аспекта (савршени и несавршени). Редослед речи је у основи: субјект-објект-глагол.

Како научити узбекистански језик на најисправнији начин?

1. Пронађите квалификованог наставника или тутора за учење узбекистанског језика. Имати квалификованог инструктора или тутора осигурава да језик учите правилно и сопственим темпом.
2. Посветите време учењу. Покушајте да сваки дан одвојите мало времена за вежбање и преиспитивање материјала који се проучава.
3. Искористите ресурсе доступне на мрежи. Постоји много веб локација и мобилних апликација које нуде лекције и вежбе за учење узбекистанског језика.
4. Прво научите говорне фразе. Важно је усредсредити се на учење основних говорних фраза пре него што пређете на сложеније граматичке теме.
5. Слушајте узбекистанску музику и гледајте Узбекистанске филмове и ТВ емисије. Слушање Узбекистанске музике, видео клипова и филмова одличан је начин да се уроните у језик и културу.
6. Комуницирајте са изворним говорницима. Ако је могуће, покушајте да пронађете узбечког говорника који вам може помоћи да вежбате говорни и писани језик на том језику.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir