О Језику Африкаанс

У којим земљама се говори афрички језик?

Африкаанс се углавном говори у Јужној Африци и Намибији, са малим групама говорника у Боцвани, Зимбабвеу, Замбији и Анголи. Такође говори значајан део емиграната у Аустралији, Сједињеним Државама, Немачкој и Холандији.

Каква је историја језика африкаанс?

Африкаанс језик има дугу и сложену историју. То је јужноафрички језик који се развио из холандског језика којим су говорили досељеници холандске Источноиндијске компаније на територији тада познатој као холандска Цапе Цолони. Вуче корене из 17.века, када су холандски досељеници у Цапе Цолони користили Холандски као свој језик комуникације. Развио се из дијалеката холандског језика којима су говорили ови досељеници, познати као Цапе Дутцх. Такође садржи утицаје Малајског, португалског, немачког, француског, кои и банту.
Првобитно се овај језик звао “капски холандски “или”кухињски холандски”. Званично је признат као независни језик 1925. Његов развој се може поделити у две фазе: усмени облик и писани облик.
У почетним фазама свог развоја, африкаанс је био повезан са ниским социјалним статусом и то се сматрало знаком незнања. Временом се то променило и африкаанс се почео посматрати као језик једнакости, посебно када га је усвојио покрет против апартхејда 1960-их.
Данас африкаанс говори више од 16 милиона људи широм Јужне Африке и Намибије и један је од 11 службених језика (као и факултативни језик) у Јужној Африци. Изван Јужне Африке, језик се такође говори у Аустралији, Сједињеним Државама и Белгији. Поред тога, језик се често пише латиничном абецедом, мада неки аутори више воле да користе традиционални холандски правопис.

Ко је међу првих 5 људи који су највише допринели учењу афричког језика?

1. Иан Цхристиан Смутс (1870-1950): био је истакнути јужноафрички државник који је играо важну улогу у развоју књижевности на африкаансу и популаризацији језика у свим аспектима живота.
2. С. Ј. ду Тоит (1847-1911): познат је као “отац африкаанса” због свог значајног доприноса успостављању језика као службеног у Јужној Африци.
3. ДФ Малан (1874-1959): био је први премијер Јужне Африке и заслужан је за званично признавање африкаанса као службеног језика 1925.
4. Т.Т. В. Мофокенг (1893-1973): био је познати просветни радник, песник, писац и говорник који је помагао у развоју и промоцији књижевности на африкаанс.
5. К.П. Хугенхоут (1902-1972): сматра се једним од пионира књижевности на африкаансу, јер је писао поезију, драме, кратке приче и романе који су имали снажан утицај на савремену књижевност на африкаансу.

Како функционише структура језика африкаанс?

Африкаанс језик има поједностављену, праволинејску структуру. Потиче из холандског језика и дели многе његове карактеристике. Африкаанс нема граматички род, користи само два глаголска времена и коњугира глаголе помоћу основног скупа образаца. Такође има врло мало флексија, при чему већина речи има јединствени облик за све падеже и бројеве.

Како научити језик африкаанс на најисправнији начин?

1. Започните упознавањем основа африкаанс граматике. Постоји много мрежних ресурса који одржавају уводне часове граматике или можете купити књиге или друге материјале који ће вам помоћи да започнете.
2. Вежбајте своје вештине слушања гледајући филмове, ТВ емисије и радио програме на африкаансу. Ово вам може помоћи да научите више речи и фраза, као и изговор.
3. Читајте књиге, новине и часописе написане на африкаансу. Ово ће вам помоћи да сазнате више о језику и да се удобно уклопите у граматику и изговор.
4. Придружите се групи за разговор на африкаансу да бисте вежбали разговор са изворним говорницима. Ово вам може помоћи да се осећате сигурније када комуницирате са другим људима.
5. Користите картице и апликације које ће вам помоћи да научите нове речи и фразе. Ово је одличан начин да допуните своје редовне тренинге.
6. Похађајте курсеве језика ако је могуће. Похађање структуриране наставе може бити одличан начин за боље разумевање језика и вежбање са другим ученицима.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir