О Језику Гуџарати

У којим земљама се говори гуџарати?

Гуџарати је индоаријски језик који расте у индијској држави Гуџарат и који претежно говоре становници гуџаратија. Такође се говори на оближњим савезничким територијама Даман и Диу, Дадра и Нагар Хавели, као и у деловима Махараштре и Мадхиа Прадесх-а. Такође га користи значајан број индијских емиграната који живе у Сједињеним Државама, Уједињеном Краљевству, Аустралији, Јужној Африци, Канади, југоисточној Азији и другим земљама широм света.

Каква је историја гуџаратског језика?

Језик гуџарати има дугу и богату историју и вуче корене из скоро 2.000 година. То је индоаријски језик, уско повезан са хиндским и другим језицима који се говоре у северној Индији. Гуџарати је службени језик Гуџарата, једне од западних држава Индије. Најранија позната књижевна дела на овом језику датирају из 12.века нове ере, а неки фрагменти су можда још старији. Временом је Гуџарати еволуирао и усвојио утицај различитих извора, укључујући арапски, перзијски, енглески и португалски. Гуџарати је такође постао језик трговине, јер је регион Гуџарат био дом многих трговаца. У каснијим временима, Гујарати књижевност је процветала у 19.и 20. веку, када су познати аутори као што су Гандхи, Тагоре и Нараиан створили нека од најпознатијих дела у том временском периоду. Данас гуџарати говори више од 65 милиона људи и заузима 26.место по учесталости међу матерњим језицима на свету.

Ко је међу првих 5 људи који су највише допринели учењу гуџаратског језика?

1. Махатма Гандхи: адвокат, политички лидер и филозоф по професији, Махатма Гандхи је била једна од најутицајнијих личности у борби за слободу Индије. Такође је имао велики утицај на развој гуџаратског језика и књижевности.
2. Морарји Десаи: Морарји Десаи био је четврти премијер Индије од 1977.до 1979. Такође је био познат по својој посвећености развоју и популаризацији језика гуџарати.
3. Кави Кант: Кави Кант је био познати гуџаратски песник и писац који је написао многе популарне књиге и белетристику на гуџаратском језику. Сматра се једним од највећих аутора гуџаратске књижевности.
4. Кави Нармад: Кави Нармад, познат и као Нараиан Хемцхандра, био је гуџаратски песник и драмски писац који се сматра једном од најважнијих личности у историји гуџаратске књижевности.
5. Умасханкар Јосхи: Умасханкар Јосхи је био познати гуџаратски песник, романописац, драмски писац, критичар и есејиста. Такође је дао велики допринос развоју гуџаратског језика и књижевности.

Како функционише структура језика гуџарати?

Гуџарати језик је индоаријски језик са јасном и добро дефинисаном структуром. Карактерише га трослојни систем морфологије, синтаксе и фонологије. У погледу морфологије, гуџарати има именице, придеве, заменице, глаголе и друге делове говора. Глаголски систем је посебно сложен и укључује многе коњугације глагола и помагала. Синтакса у Гуџаратију одговара структури субјект-објект-глагол (Сов). Коначно, гуџарати поседује јединствени скуп сугласника који се састоји од 32 фонема, који се даље могу поделити на 9 примарних самогласника и 23 секундарна сугласника.

Како научити језик гуџаратија на најисправнији начин?

1. Почните тако што ћете научити неколико основних фраза на гуџаратију. Проведите време учећи абецеду и изговор, јер се гуџарати придржава других правила у поређењу са енглеским.
2. Пронађите наставника или изворног говорника који ће вам помоћи у учењу језика. Имати некога ко може одговорити на питања и објаснити кључне концепте може бити од велике помоћи.
3. Користите мрежне алате који ће вам помоћи да научите гуџарати. Постоји много ресурса који пружају аудио лекције, текстове и вежбе.
4. Вежбајте своје језичке вештине у стварним разговорима. Покушајте да се придружите онлајн ћаскању или се састанете уз шољу кафе са говорником гуџаратија.
5. Читајте књиге, гледајте филмове и слушајте музику на гујаратију. Ово ће вам помоћи да боље разумете језик.
6. Уроните у културу. Упознавање са културом Гујарати помоћи ће вам да цените суптилније нијансе језика.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir