Про Мову Ідиш

У яких країнах розмовляють мовою ідиш?

Ідиш розмовляють переважно в єврейських громадах США, Ізраїлю, Росії, Білорусі, України, Польщі та Угорщини. На ньому також говорить менша кількість євреїв у Франції, Аргентині, Австралії, Південній Африці, Канаді та інших країнах.

Яка історія мови ідиш?

Ідиш-це мова, яка сягає своїм корінням у середньонімецьку мову і якою розмовляють євреї-Ашкенази по всьому світу. Він служив основною мовою євреїв-ашкеназів з моменту свого утворення в 9 столітті, коли єврейські громади процвітали на території нинішньої Німеччини та Північної Франції. Це суміш кількох мов, включаючи іврит та арамейську, а також слов’янський, романський та Середньонімецький діалекти.
Ідиш вперше став популярним серед європейських євреїв приблизно в 12 столітті, коли його почали використовувати переважно як розмовну мову, а не як традиційну письмову форму. Це було пов’язано з розташуванням єврейського населення, яке часто було географічно відокремлене одне від одного і, таким чином, розвивало різні діалекти з часом. Протягом 15-16 століть ідиш широко поширився по всій Європі, ставши мовою спілкування серед європейських євреїв.
Ідиш також зазнав сильного впливу місцевих мов, на яких жили євреї, так що по всій Європі, Африці та Америці склалися різні діалекти. Незважаючи на внутрішні відмінності, діалекти ідишу мають спільну граматику, синтаксис та стандартний словниковий запас, причому деякі діалекти мають сильніший вплив на іврит, а інші – на пізніші мови.
У 19 столітті література на ідиш процвітала, і на цій мові видавалося багато книг і журналів. Однак зростання антисемітизму, переселення багатьох євреїв після Другої світової війни та прийняття англійської мови як домінуючої мови в США призвели до занепаду ідишу як розмовної мови. Сьогодні мільйони людей говорять на ідиші по всьому світу, переважно в Північній Америці та Ізраїлі, хоча мова вже не так широко використовується, як колись.

Хто входить в топ-5 людей, які зробили найбільший внесок у розвиток мови ідиш?

1. Еліезер Бен-Єгуда (1858-1922): Бен-Єгуді приписують відродження давньоєврейської мови, що він і зробив, ввівши в Іврит багато ідишських слів. Він також був першим, хто склав всеосяжний словник сучасної івриту та написав статті та книги з цієї мови.
2. Шолом-Алейхем (1859-1916): Алейхем був відомим письменником на ідиші, який писав про життя євреїв у Східній Європі. Його твори, в тому числі” Молочник Тев’є”, допомогли популяризувати і поширити ідиш по всьому світу.
3. Хаїм Грейд (1910-1982): Грейд був відомим прозаїком і поетом на ідиші. Його твори, що розповідають про труднощі єврейського життя, широко вважаються одними з кращих творів літератури на мові ідиш.
4. Макс Вайнрайх (1894-1969): лінгвіст, професор, засновник та директор Інституту єврейських досліджень YIVO у Вільнюсі, Литва, Вайнрайх присвятив своє життя вивченню та популяризації ідишу.
5. Іцик Мангер (1900-1969): Мангер був поетом на ідиш і одним з найбільших письменників 20 століття. Він мав великий вплив на відродження та модернізацію мови.

Як влаштована структура мови ідиш?

Структура ідишу майже ідентична структурі німецької мови. Він складається зі слів, фраз та речень, побудованих у порядку суб’єкт-дієслово-об’єкт. Ідиш, як правило, більш лаконічний, ніж німецький, в ньому використовується менше артиклів, прийменників і підрядних сполучників. В ідиші немає такої системи відмінювання дієслів, як у німецькій, і деякі часи дієслів відрізняються від тих, що в німецькій мові. На ідиші також є кілька додаткових частинок та інших елементів, яких немає в німецькій мові.

Як вивчити мову ідиш найбільш правильним способом?

Найкращий спосіб вивчити ідиш-зануритися в цю мову з головою. Це означає слухати розмови на ідиші, читати книги та газети на ідиші, а також дивитися фільми та телешоу на ідиші. Ви також можете записатися на курси ідишу в місцевому громадському центрі, університеті або в Інтернеті. Обов’язково практикуйте розмову з носіями мови, це допоможе вам звикнути до вимови та граматики. Нарешті, тримайте під рукою словник ідиш-англійська та таблиці дієслів, які допоможуть вам відповісти на будь-які запитання, які у вас можуть виникнути.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir