O Afrikaans Jezik

V katerih državah se govori Afrikaans?

Afrikaans se govori predvsem v Južni Afriki in Namibiji, z majhnimi žepi govorcev v Botsvani, Zimbabveju, Zambiji in Angoli. Govori ga tudi velik del izseljenega prebivalstva v Avstraliji, Združenih državah, Nemčiji in na Nizozemskem.

Kakšna je zgodovina Afriškega jezika?

Afrikaans ima dolgo in zapleteno zgodovino. To je južnoafriški jezik, ki se je razvil iz nizozemščine, ki so jo govorili naseljenci Nizozemske vzhodnoindijske družbe v tistem času znani kot nizozemska kolonija Cape. Korenine ima v 17.stoletju, ko so nizozemski naseljenci v koloniji Cape uporabljali nizozemščino kot lingua franca. Razvil se je iz Nizozemskih narečij, ki so jih govorili ti naseljenci, znanih kot Cape Dutch. Vpliva tudi na Malajski, portugalski, nemški, francoski, Khoi in Bantu jezik.
Jezik je bil sprva imenovan “Cape Dutch” ali “Kitchen Dutch”. Leta 1925 je bil uradno priznan kot neodvisen jezik. Njegov razvoj lahko razdelimo na dve stopnji: govorno obliko in pisno obliko.
V začetnih fazah razvoja je bil Afrikaans povezan z nizkim socialnim statusom in je bil viden kot znak nevednosti. To se je sčasoma spremenilo in Afrikaans je začel veljati za jezik enakosti, zlasti ko ga je v 1960-ih sprejelo gibanje proti apartheidu.
Danes Afrikaans govori več kot 16 milijonov ljudi po vsej Južni Afriki in Namibiji in je eden od 11 uradnih jezikov (kot tudi izbirni jezik) v Južni Afriki. Zunaj Južne Afrike se jezik govori tudi v Avstraliji, Združenih državah in Belgiji. Poleg tega se jezik pogosto piše z latinsko abecedo, čeprav se nekateri pisci odločijo za uporabo tradicionalne Nizozemske pravopise.

Kdo je 5 najboljših ljudi, ki so največ prispevali k jeziku Afrikaans?

1. Jan Christiaan Smuts (1870-1950): bil je ugledni Južnoafriški državnik, ki je imel pomembno vlogo pri razvoju afrikaanske literature in spodbujanju jezika v vseh vidikih življenja.
2. S. J. du Toit (1847-1911): znan je kot ‘oče Afrikaansa’ zaradi svojega pomembnega prispevka k vzpostavitvi jezika kot uradnega jezika v Južni Afriki.
3. D. F. Malan (1874-1959): bil je prvi premier Južne Afrike in je leta 1925 uradno priznal Afrikaans kot uradni jezik.
4. T. T. V. Mofokeng (1893-1973): bil je znan vzgojitelj, pesnik, pisatelj in govornik, ki je pomagal razviti in promovirati literaturo v Afrikaanskem jeziku.
5. C. P. Hoogenhout (1902-1972): velja za enega od pionirjev afrikaanske literature, saj je pisal poezijo, drame, kratke zgodbe in romane, ki so močno vplivali na sodobno afrikaansko literaturo.

Kakšna je struktura Afrikaans jezika?

Afrikaans ima poenostavljeno, preprosto strukturo. Izhaja iz nizozemskega jezika in ima veliko skupnih značilnosti. Afrikaans nima slovničnega spola, uporablja samo dva glagolska časa in konjugira glagole z osnovnim naborom vzorcev. Prav tako je zelo malo pregibov, pri čemer ima večina besed eno obliko za vse primere in številke.

Kako se naučiti Afrikaans jezika na najbolj pravilen način?

1. Začnite tako, da se seznanite z osnovami slovnice Afrikaans. Obstajajo številni spletni viri, ki poučujejo uvodne slovnične lekcije, ali pa lahko kupite knjige ali drugo gradivo, ki vam bo pomagalo začeti.
2. Vadite svoje sposobnosti poslušanja z gledanjem filmov, televizijskih oddaj in radijskih programov v Afrikaans. Tako se lahko naučite več besed in besednih zvez ter izgovorjave.
3. Preberite knjige, časopise in revije, napisane v Afrikaans. Tako boste izvedeli več o jeziku in se počutili udobno s slovnico in izgovorjavo.
4. Pridružite se skupini za pogovor v Afrikaansu, da boste lahko vadili govor z domačimi govorci. To vam lahko pomaga, da se počutite bolj samozavestno, ko se pogovarjate z drugimi.
5. Uporabite kartice in aplikacije, ki vam bodo pomagale pri učenju novih besed in besednih zvez. To je odličen način za dopolnitev rednih študijskih sej.
6. Če je mogoče, se udeležite jezikovnih tečajev. Obisk strukturiranega pouka je lahko odličen način za boljše razumevanje jezika in vadbo z drugimi učenci.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir