O Ázerbájdžánském Jazyce

Ve kterých zemích se mluví ázerbájdžánským jazykem?

Ázerbájdžánským jazykem se mluví především v Ázerbájdžánu a částech Íránu, ale mluví se jím také v zemích, jako je Rusko, Turecko, Irák, Gruzie a Sýrie.

Jaká je historie ázerbájdžánského jazyka?

Historie ázerbájdžánského jazyka sahá až do 8. století našeho letopočtu, kdy se kmeny Oghuz (Turkic) poprvé usadily ve střední Asii. Ve 13. století se Ázerbájdžán stal hlavním centrem perské kultury a jazyka v celém regionu. Během Rusko-perských válek v 19.století bylo používání ázerbájdžánského jazyka potlačeno ve prospěch ruského jazyka ruskou říší. Po rozpadu SSSR vyhlásil Ázerbájdžán nezávislost a Ázerbájdžánský jazyk byl formálně uznán jako oficiální jazyk země.
Od té doby Ázerbájdžán prošel několika reformami a byla přijata jazyková politika s cílem udržet jazyk naživu a dále jej standardizovat. To vedlo k oživení jazyka, kterým nyní mluví miliony lidí v Ázerbájdžánu i v dalších zemích regionu, jako je Turecko, Gruzie a Írán. Ázerbájdžánština se navíc stále více stává populárním cizím jazykem v zemích po celém světě.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k ázerbájdžánskému jazyku?

1. Mirza Fatali Akhundov – byl Ázerbájdžánský spisovatel, dramatik, filozof a pedagog. Jeho díla měla vliv na národní probuzení Ázerbájdžánců na konci 19.a na počátku 20. století.
2. Mammad řekl Ordubadi-je považován za otce moderní ázerbájdžánské literatury a také za jejího nejvýznamnějšího průkopníka.
3. Muhammad Fizuli-byl ázerbájdžánským básníkem a spisovatelem ze 16.století. Je považován za zakladatele klasické ázerbájdžánské literatury.
4. Rasul Rza-byl hlavní postavou ve vývoji ázerbájdžánského jazyka na počátku 20.století. Byl aktivním účastníkem ázerbájdžánského jazykového hnutí a pomohl mu vytvořit abecedu.
5. Nizami Ganjavi-byl perským básníkem z 12.století, který byl obecně považován za jednoho z největších romantických básníků v celé literatuře. Psal v perštině a ázerbájdžánštině a některá jeho díla byla přeložena do jiných jazyků, jako je francouzština a ruština. Jeho poezie měla trvalý vliv na ázerbájdžánskou kulturu.

Jaká je struktura ázerbájdžánského jazyka?

Ázerbájdžánský jazyk má středně složitou strukturu. Jedná se o aglutinativní jazyk, což znamená, že přidává přípony k základně slova, které označují změnu významu. Tento proces se nazývá aglutinace. Například ” yaz-“(zápis) se stává” yaza-m ” (píšu). Ázerbájdžánština také zahrnuje harmonii samohlásek, přičemž slova a přípony se musí shodovat na určitých samohláskách na základě jejich pozice ve slově. Gramaticky se Ázerbájdžánština skládá ze dvou pohlaví, tří případů a sedmi časů.

Jak se naučit Ázerbájdžánský jazyk tím nejsprávnějším způsobem?

1. Začněte tím, že se seznámíte s abecedou. Ázerbájdžánština používá ázerbájdžánskou abecedu založenou na latinském písmu, která se skládá z 33 písmen.
2. Najděte si učebnici nebo online studijního průvodce, kde se naučíte základy jazyka. Gramatika, struktura vět a slovní zásoba jsou důležité pro pochopení jazyka.
3. Ponořte se do jazyka. Poslouchejte nahrávky Ázerbájdžánu, Sledujte videa a filmy v Ázerbájdžánu a snažte se je mluvit v rozhovorech.
4. Cvičte pravidelně. Nezapomeňte zkontrolovat a procvičit vše, co jste se naučili. Práce na cvičeních a konverzace s rodilými mluvčími vám pomohou upevnit vaše znalosti.
5. Pracujte s učitelem. Lektor vám může pomoci učit se svým vlastním tempem a posoudit váš pokrok. Mohou také nabídnout vedení a odpovědět na jakékoli dotazy, které můžete mít.
6. Používejte online zdroje. K dispozici je celá řada online lekcí a zdrojů, které mohou doplnit vaše studium.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir