O Baskickém Jazyce

Ve kterých zemích se mluví baskickým jazykem?

Baskickým jazykem se mluví hlavně v severním Španělsku, v Baskicku, ale mluví se také v Navarre (Španělsko) a v baskických provinciích Francie.

Jaká je historie baskického jazyka?

Baskický jazyk je prehistorický jazyk, kterým se mluví v baskických a Navarrských oblastech Španělska a Francie po tisíce let. Baskický jazyk je izolát; nemá žádné jazykové příbuzné, kromě několika Aquitanských odrůd, které jsou téměř vyhynulé. Nejdříve známá zmínka o baskickém jazyce je z 5. století našeho letopočtu, ale existují důkazy o jeho existenci před tím. Během středověku byla Baskičtina značně používána jako obchodní jazyk a mnoho výpůjček bylo začleněno do jiných jazyků, zejména do španělštiny a francouzštiny. Během následujících století však používání jazyka začalo upadat. Do 20.století, Baskičtina vypadla z používání ve většině částí Baskicka, a v některých regionech, jeho použití bylo dokonce zakázáno. Toto období úpadku bylo obráceno na konci 20.století a obnovený zájem o jazyk vedl k přijetí opatření na ochranu a propagaci jazyka. Bylo vyvinuto úsilí o rozšíření používání baskičtiny ve školách a veřejných službách a nyní se vyučuje na některých školách v Baskicku. Jazyk je také široce používán v médiích, literatuře a divadelním umění. Navzdory těmto snahám zůstává baskický jazyk ohrožen a dnes jej může mluvit pouze asi 33% lidí v Baskicku.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k Baskickému jazyku?

1. Sabino Arana (1865-1903): Baskický nacionalista, politik a spisovatel. Byl průkopníkem v hnutí obrození baskického jazyka a je mu připisováno vytvoření standardního baskického pravopisného systému.
2. Resurrección María de Azkue (1864-1951): lingvista a lexikograf, který napsal první Baskicko-španělský slovník.
3. Bernardo Estornés Lasa (1916-2008): prominentní profesor Baskické literatury, autor a básník. Vyvinul první moderní Baskický pravopis.
4. Koldo Mitxelena (1915-1997): lingvista a profesor Baskické Filologie. Byl jedním ze zakladatelů moderní Baskické lingvistiky.
5. Pello Erroteta (narozen 1954): romanopisec, dramatik a profesor Baskické literatury. Rozsáhle psal o Baskické kultuře a propagoval používání baskičtiny v literatuře.

Jaká je struktura baskického jazyka?

Baskický jazyk je aglutinativní jazyk, což znamená, že ke slovům přidává přípony a předpony, aby vyjádřil významové nuance. Syntaxe je většinou téma-komentář ve struktuře, kde je téma na prvním místě a následuje hlavní obsah. Existuje také tendence k počáteční struktuře slovesa. Baskičtina má dvě slovní skloňování: jednu ze současnosti a jednu z minulosti a tři nálady (indikativní, konjunktiv, imperativ). Kromě toho jazyk obsahuje řadu tříd podstatných jmen, které jsou určeny konečnou samohláskou slova a Rodem podstatného jména.

Jak se naučit baskický jazyk nejsprávnějším způsobem?

1. Investujte do vzdělávacích zdrojů, jako jsou učebnice nebo online kurzy. Baskičtina je jedním z nejstarších jazyků v Evropě a může být obtížné se naučit bez odpovídajících zdrojů.
2. Poslouchejte rozhlasové programy, Sledujte televizní pořady a přečtěte si některé knihy v baskičtině. To vám poskytne lepší pochopení jazyka a představí vám příklady z reálného světa, jak se používá.
3. Vezměte třídy. Místní univerzity a organizace někdy nabízejí jazykové kurzy nebo doučování v baskičtině. Tyto kurzy často poskytují skvělou příležitost vést rozhovory s rodilými mluvčími a získat praktické zkušenosti.
4. Procvičte si mluvení. Baskická Výslovnost může být náročná. Pravidelná praxe a zpětná vazba od rodilých mluvčích vám mohou pomoci lépe se s jazykem seznámit.
5. Najděte partnera pro konverzaci. Najděte někoho, kdo mluví baskicky a byl by ochoten s vámi komunikovat alespoň jednou týdně. Mít konverzačního partnera může být skvělý způsob, jak zůstat motivovaný a naučit se jazyk v kontextu.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir