O Chorvátskom Jazyku

V ktorých krajinách sa hovorí chorvátskym jazykom?

Chorvátčina je úradným jazykom v Chorvátsku, Bosne a Hercegovine a častiach Srbska, Čiernej Hory a Slovinska. Je tiež široko používaný v určitých menšinových komunitách v Rakúsku, Maďarsku, Taliansku a Rumunsku.

Aká je história chorvátskeho jazyka?

Chorvátsky jazyk je Juhoslovanský jazyk, ktorý má korene v 11.storočí. Používali ho raní Chorváti, Juhoslovanský ľud, ktorý sa v ranom stredoveku usadil na území dnešného Chorvátska. Jazyk sa vyvinul zo staroslovienčiny, historického jazyka používaného slovanskými národmi východnej Európy.
Postupom času začala chorvátčina nadobúdať odlišnú podobu a neskôr sa používala v literatúre, ako aj v iných aspektoch každodenného života. V 16.storočí dosiahla chorvátčina určitý stupeň štandardizácie vydaním pozoruhodného chorvátskeho slovníka.
Nakoniec bola chorvátčina súčasťou Rakúsko-Uhorska a v priebehu 19.storočia prešla ďalšou štandardizáciou, ktorá sa veľmi podobala srbskému jazyku. Po prvej svetovej vojne vzniklo Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov, neskôr známe ako Juhoslávia. Chorvátčina zostala relatívne nezmenená, až kým sa v roku 1991 vyhlásením nezávislosti nestala úradným jazykom Chorvátska.
Odvtedy sa jazyk naďalej vyvíjal a do slovníka sa pridávali zmeny v pravopise, interpunkcii a dokonca aj nové slová. Dnes hovorí po chorvátsky približne 5,5 milióna ľudí žijúcich v Chorvátsku, Bosne a Hercegovine, Srbsku, Rakúsku, Maďarsku, Taliansku a Švajčiarsku.

Kto je 5 najlepších ľudí, ktorí najviac prispeli k chorvátskemu jazyku?

1. Marko Marulić (1450-1524) – považovaný za otca modernej chorvátskej literatúry a považovaný za prvého veľkého chorvátskeho spisovateľa, Marulić skomponoval diela rôznych žánrov vrátane poézie, drámy a náboženských pojednaní. Jeho najslávnejším dielom je Judita, epická báseň založená na Starozákonnej knihe Judity.
2. Ivan Gundulić (1589-1638) – plodný básnik, ktorý napísal národný epos Osman a hru Dúbravka. Bol jedným z prvých chorvátskych autorov, ktorí do svojich diel začlenili prvky chorvátskeho jazyka.
3. Džore Držić (1508-1567) – Držić je všeobecne uznávaný ako prvý Chorvátsky dramatik a zakladateľ chorvátskeho divadla. Jeho hry často obsahujú čierny humor, satiru a silný pocit národného povedomia.
4. Matija Antun Relković (1735-1810) – Relkovićovi sa pripisuje zásluha, že ako prvý písal v chorvátskom ľudovom jazyku, čo ľuďom uľahčuje porozumenie a čítanie. Napísal tiež veľa kníh, brožúr a článkov na rôzne témy, ako je veda, filozofia a politika.
5. Petar Preradović (1818-1872) – Preradović je všeobecne uznávaný ako “Chorvátsky Byron” pre svoje romantické básne a vlastenecké hymny. Je pripomínaný pre podporu národnej jednoty, najmä medzi dvoma časťami Chorvátska, a pre jeho príspevok k rozvoju chorvátskeho jazyka.

Aká je štruktúra chorvátskeho jazyka?

Chorvátsky jazyk je indoeurópsky jazyk a je súčasťou Juhoslovanskej jazykovej skupiny. Má podobnú štruktúru ako iné slovanské jazyky, ako je bulharčina, čeština, poľština a ruština. Chorvátske slovesá sú konjugované podľa osoby a času, podstatné mená a prídavné mená sú skloňované podľa pohlavia, počtu a prípadu a existuje šesť gramatických prípadov. Používa latinskú abecedu a jej systém písania je fonemický, čo znamená, že každé písmeno zodpovedá jednému jedinečnému zvuku.

Ako sa naučiť chorvátsky jazyk najsprávnejším spôsobom?

1. Začnite so základmi: predtým, ako sa začnete učiť jazyk, je dôležité mať základné znalosti gramatiky, výslovnosti a chorvátskej abecedy. Začnite s dobrou učebnicou alebo kurzom, Ako je Pimsleur, alebo sa Naučte chorvátsky.
2. Počúvanie chorvátčiny: počúvanie chorvátskych podcastov a relácií je jedným z najlepších spôsobov, ako sa naučiť a zoznámiť sa s jazykom. Existuje tiež veľa videí YouTube so špecifickými lekciami výslovnosti a gramatiky – sledujte ich čo najviac!
3. Prax s rodeným hovorcom: rozhovor s rodeným hovorcom je jedným z najužitočnejších a najzábavnejších spôsobov, ako sa naučiť jazyk. Jazykového partnera môžete ľahko nájsť online alebo vo vašom meste.
4. Prečítajte si Chorvátsku literatúru: Nájdite knihy, články a časopisy v chorvátčine a pravidelne ich čítajte. Pokúste sa nájsť žáner, ktorý vám vyhovuje, a začnite čítať!
5. Použite kartičky na učenie slovnej zásoby: Kartičky sú skvelým nástrojom, pokiaľ ide o učenie sa nových slov, najmä pre jazyky ako chorvátčina, kde existuje veľa rôznych slov pre tú istú vec.
6. Ponorte sa: najlepší spôsob, ako zvládnuť jazyk, je ponoriť sa do neho – choďte do Chorvátska, ak môžete, alebo Sledujte filmy a počúvajte hudbu v chorvátčine.
7. Bavte sa: učenie chorvátčiny môže byť zábavnou a obohacujúcou skúsenosťou – uistite sa, že vás tento proces baví a nevyvíjajte na seba príliš veľký tlak.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir