O Dánském Jazyce

Ve kterých zemích se mluví dánským jazykem?

Dánským jazykem se mluví hlavně v Dánsku a v některých oblastech Německa a Faerských ostrovů. To je také mluvené v menší míře malými komunitami v Norsku, Švédsku a Kanadě.

Jaká je historie dánského jazyka?

Dánský jazyk má bohatou historii, která trvá více než tisíc let a její původ sahá až do staré norštiny a dalších prehistorických Severogermánských dialektů. Během Vikingského věku byla dánština hlavním jazykem, kterým se mluví v dnešním Dánsku a jižním Švédsku. To pokračovalo být používán jako úřední jazyk Dánska až kolem 16. století a postupně se vyvinul do moderního dánského jazyka. V polovině 18.století byla dánština druhým nejrozšířenějším jazykem v Dánsku po němčině. Od té doby se jazyk vyvinul několika fonologickými, morfologickými a lexikálními změnami. Dnes je dánština národním jazykem Dánska i Faerských ostrovů a mluví jí přibližně 6 milionů lidí po celém světě.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k dánskému jazyku?

1. N. f. s. Grundtvig (1783-1872): známý jako” otec moderní dánštiny”, Grundtvig napsal mnoho dánských národních písní a pomohl utvářet moderní jazyk.
2. Adam Oehlenschläger (1779-1850): básník a dramatik, je mu připisováno vytváření slov pro mnoho dánských výrazů, například “ørnen” (orel).
3. Rasmus Rask (1787-1832): filolog a lingvista, Rask vyvinul systém psaní dánštiny, který byl široce používán až do 20.let 20. století.
4. Jacob Peter Mynster (1775-1854): vlivný Luteránský teolog a básník, rozsáhle psal v dánštině a obohatil jazyk o nová slova a výrazy.
5. Knud Holbøll (1909-1969): známý jako “reformátor dánského jazyka”, Holbøll byl zodpovědný za zavedení nových pravidel a terminologie do jazyka.

Jaká je struktura dánského jazyka?

Dánský jazyk je indoevropský jazyk Severní germánské větve. Úzce souvisí se švédštinou a norštinou, které tvoří vzájemně srozumitelné jazykové kontinuum. Dánština se vyznačuje poměrně jednoduchou morfologií a syntaxí. Jazyk je hlavně SVO (předmět sloveso objekt) v pořadí slov a má relativně málo slovesných konjugací a případů podstatných jmen.

Jak se naučit dánský jazyk nejsprávnějším způsobem?

1. Začněte se základy. Než přejdete ke složitějším tématům, ujistěte se, že se naučíte základní gramatiku, výslovnost a větnou strukturu dánštiny. Naučte se také základy psaného jazyka, abyste pochopili, jak jsou slova napsána a strukturována, když je čtete.
2. Používejte zdroje, jako jsou učebnice, online kurzy a zvukové kurzy. Investice do dobrého kurzu dánštiny vám z dlouhodobého hlediska ušetří čas a peníze a pomůže vám naučit se jazyk rychleji a efektivněji.
3. Poslouchejte dánské konverzace a hudbu. Procvičte si porozumění konverzacím v dánštině poslechem dánského rádia, podcastů nebo dokonce sledováním videí na Youtube. Poslouchejte také dánskou hudbu, protože vám pomůže zlepšit vaši výslovnost a přízvuk.
4. Ponořte se do jazyka. Trávte čas životem v Dánsku, pravidelně komunikujte s rodilými mluvčími dánštiny a sledujte dánské televizní pořady. Obklopení se jazykem vám pomůže naučit se ho rychleji a přirozeněji.
5. Procvičujte mluvení každý den. Připojte se ke konverzačnímu klubu nebo si najděte partnera pro výměnu jazyků, který bude pravidelně procvičovat mluvení dánsky. Cvičte také s online lektorem nebo jazykovým trenérem. To vám nejen pomůže stát se pohodlnějším mluvením jazykem, ale také zlepší vaši výslovnost a výběr slov.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir