O Francuskom

U kojim se zemljama govori francuski?

Francuski se govori u Francuskoj, Kanadi (posebno u Kvebeku), Belgiji, Švicarskoj, Luksemburgu, Monaku i dijelovima Sjedinjenih Država (posebno u Louisiani). Francuski je također raširen u mnogim afričkim zemljama, uključujući Alžir, Maroko, Tunis, Kamerun i Obalu Bjelokosti.

Kakva je povijest francuskog jezika?

Francuski potječe od latinskog jezika koji su koristili Rimljani, a koji su u Francusku donijeli Julije Cezar i drugi rimski vojnici. Franci, germanski narod, osvojili su to područje u stoljeću prije i prije i govorili su dijalektom poznatim kao franački. Ovaj se jezik pomiješao s latinskim, tvoreći ono što je danas poznato kao starofrancuski.
U 11.stoljeću počela se pojavljivati vrsta književnosti koja se naziva truverova (trubadurska) poezija, u kojoj su se pojavile nove riječi i složenije strukture rečenica. Ovaj stil pisanja proširio se Europom i brzo postao popularan.
U 14.stoljeću francuski je službeno proglašen dvorskim jezikom i korišten je za izradu svih službenih dokumenata. Građanska klasa također je počela govoriti francuski umjesto latinskog, a njihov izbor riječi počeo je utjecati na jezik.
U 1600-ima jezik je standardiziran i formaliziran, dajući nam moderni francuski jezik. U 17.stoljeću osnovana je Francuska akademija s ciljem očuvanja integriteta jezika, a u 18. stoljeću Akademija je objavila svoj prvi skup pravila o tome kako se jezik treba koristiti i kako se piše.
Francuski se i danas nastavlja razvijati, nove riječi i fraze posuđuju se iz drugih jezika i kultura.

Tko je među 5 najboljih ljudi koji su najviše pridonijeli učenju francuskog jezika?

1. Francois Rabelais (1494-1553): poznati renesansni pisac čija je inovativna upotreba francuskog jezika stvorila novi stil pisanja i pomogla širenju francuskog jezika i kulture.
2. Victor Hugo (1802-1885): autor “Les Miserables”, “katedrale Notre Dame” i drugih djela koja su popularizirala francusku književnost i pomogla podići jezik na višu razinu.
3. Jean-Paul Sartre (1905-1980): filozof i književnik koji je pomogao u uvođenju Francuskog egzistencijalizma i utjecao na generacije mislilaca i pisaca u Francuskoj i šire.
4. Claude Levi-Strauss (1908-2009): antropolog i socijalni teoretičar koji je opširno pisao o francuskoj kulturi i pridonio teoriji strukturalizma.
5. Ferdinand de Saussure (1857-1913): Švicarski lingvist i otac moderne lingvistike čiji se utjecajni tečaj opće lingvistike još uvijek proučava.

Kako funkcionira struktura francuskog jezika?

Francuski je romanski jezik koji se sastoji od nekoliko dijalekata s visoko strukturiranim i uređenim gramatičkim sustavom. Ima složen sustav vremena, s tri jednostavna vremena i šest složenih vremena koja izražavaju nijanse značenja, kao i raspoloženja poput konjunktiva i kondicionala. Uz to, francuski jezik ima i četiri glavna oblika glagola, dva glasa, dva gramatička roda i dva broja. Jezik se također pridržava strogih pravila kada je u pitanju izgovor, intonacija i slaganje riječi u rečenici.

Kako naučiti francuski na najispravniji način?

1. Postavite ostvarive ciljeve. Započnite s osnovama i usredotočite se na svladavanje jedne vještine prije nego što prijeđete na sljedeću.
2. Uronite u učenje francuskog jezika. Pokušajte slušati, čitati, gledati i govoriti francuski što je više moguće.
3. Svakodnevno učite nove riječi i fraze. Stvorite kartice i vježbajte ponavljanje u intervalima.
4. Redovito vježbajte govorni francuski. Razgovarajte s izvornim govornicima ili koristite internetske stranice za razmjenu jezika za vježbanje.
5. Doživite francusku kulturu. To će vam pomoći da bolje razumijete jezik i više ga cijenite.
6. Zabavite se s tim! Budite kreativni, griješite, smijte se sebi i sjetite se zašto uopće učite francuski.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir