O Jazyce Cebuano

Ve kterých zemích se mluví jazykem Cebuano?

Cebuano se mluví na Filipínách, zejména na ostrově Cebu a Bohol. Mluví se také v částech Indonésie, Malajsie, Guamu a Palau.

Jaká je historie jazyka Cebuano?

Jazyk Cebuano je podskupinou Visayanských jazyků, která je součástí Malayo-polynéské jazykové rodiny. Mluví se jím v regionech Visayan a Mindanao na Filipínách. Jazyk se začal rozvíjet v oblasti Cebu, odtud jeho název, během 16.století v důsledku španělské kolonizace a přílivu přistěhovalců z Bornea. Během tohoto období byla španělština úředním jazykem této oblasti a Cebuano se vyvinulo jako jazyk místního obyvatelstva.
V 19.století bylo Cebuano uznáno jako důležitý jazyk v regionu Visayan, protože bylo široce používáno v literatuře, vzdělávání a politice. Během amerického období bylo Cebuano stále více používáno v hromadných sdělovacích prostředcích a ve 20.letech 20. století byly v Cebuanu vysílány rozhlasové programy. Ve 30.letech 20. století bylo pro tento jazyk vyvinuto několik pravopisů, z nichž některé se používají dodnes.
Dnes, Cebuano je jedním z nejrozšířenějších jazyků na Filipínách, s téměř dvaceti miliony mluvčích. Je to lingua franca z Visayas a Mindanao regiony a používá se jako druhý jazyk v mnoha částech země.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k jazyku Cebuano?

1. Resil Mojares-Cebuano spisovatel a historik, který je široce považován za nejvýznamnějšího ze všech spisovatelů a učenců Cebuana
2. Leoncio Deriada-Filipínský básník, romanopisec a dramatik, který je známý jako otec literatury Cebuano.
3. Ursula K. Le Guin-americký autor, který napsal první román sci-fi v jazyce Cebuano
4. Fernando Lumbera-editor Cebuano, literární kritik a esejista, který byl jednou z nejvlivnějších osobností ve vývoji jazyka a literatury Cebuano.
5. Germaine Andes-překladatel a učitel Cebuano, který jako první zasel semena jazyka Cebuano psaním a vydáváním knih Cebuano pro děti.

Jaká je struktura jazyka Cebuano?

Cebuano je Austronéský jazyk, kterým mluví více než 20 milionů lidí na ostrovech Visayas a Mindanao na Filipínách. Cebuano má slovosled předmět-sloveso-objekt (SVO), s podstatnými jmény skloňovanými pro číslo a velká a malá písmena. Slovesa jsou konjugována pro aspekt, náladu, čas a osobu. Pořadí slov se může lišit v závislosti na zaměření věty a důrazu. Jazyk má také tři základní slovní třídy: podstatná jména, slovesa a přídavná jména. Jiné části řeči, jako jsou příslovce, zájmena a citoslovce, se také používají v Cebuanu.

Jak se naučit jazyk Cebuano tím nejsprávnějším způsobem?

1. Kupte si dobrou učebnici nebo zdroj jazyka Cebuano. Na trhu je několik skvělých knih, které vám mohou pomoci naučit se Cebuano, například “Cebuano pro začátečníky” a “Cebuano v blesku”.
2. Najděte Cebuano mluvícího přítele nebo spolužáka. Nejlepší způsob, jak se naučit jakýkoli jazyk, je mluvit. Pokud znáte někoho, kdo mluví Cebuano, využijte příležitosti procvičit si s ním jazyk.
3. Poslouchejte rozhlasové stanice Cebuano a sledujte filmy Cebuano. Je to skvělý způsob, jak se seznámit s tím, jak jazyk zní a jak se používá v konverzaci.
4. Zúčastněte se online fór a chatovacích místností Cebuano. Interakce s rodilými mluvčími online je nejlepší způsob, jak procvičit používání jazyka konverzačním způsobem.
5. Připojte se ke třídě Cebuano v místní škole nebo komunitní organizaci. Pokud je ve vaší oblasti k dispozici třída, její účast vám poskytne výhodu učení s kvalifikovaným učitelem a ve skupinovém prostředí.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir