O Jazyce Chuvash

Ve kterých zemích se mluví čuvašským jazykem?

Čuvašským jazykem se mluví hlavně v Čuvašské republice Ruska, stejně jako v částech Mari El, Tatarstánu a Udmurtie v Rusku a v Kazachstánu a na Ukrajině.

Jaká je historie jazyka Chuvash?

Čuvašský jazyk je Turkický jazyk, kterým mluví přibližně 1,5 milionu lidí v Ruské federaci. Je jediným přežívajícím členem oghurské větve turkických jazyků. Jazykem se historicky mluvilo hlavně v oblastech, které jsou nyní známé jako Čuvašská republika, která se nachází v oblasti Volhy v Rusku.
Dokumentovanou historii čuvašského jazyka lze vysledovat až do 13.století, přičemž nejstarší písemné záznamy se nacházejí v rukopisech ze 14. a 15. století. Mnoho z těchto rukopisů odhaluje, že jazyk prošel v průběhu času významnými změnami. V 15. století byl čuvašský jazyk silně ovlivněn sousedním tatarským jazykem Zlaté hordy a byl napsán ve staré tatarské abecedě.
V 18.století vytvořil čuvašskou abecedu Ruský učenec Semyon Remezov, který ji založil na azbuce. Tato nová abeceda byla použita k vytvoření prvních tištěných čuvašských knih na počátku 19.století. Na přelomu 19.století byl čuvašský jazyk uznán jako oficiální jazyk Ruské říše a během tohoto období byla vytvořena různá další literární díla.
Čuvašský jazyk se i nadále mluví v moderní době a vyučuje se také na některých školách v Čuvašské republice. Existuje také aktivní úsilí o zachování a propagaci jazyka v Rusku i v zahraničí.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k čuvašskému jazyku?

1. Michail Vasilevich Jakovlev-lingvista a profesor na Státní pedagogické univerzitě v Čuvaši, který vyvinul první komplexní gramatiku jazyka.
2. Jakov Kostyukov-lingvista a profesor na Čuvašské Státní pedagogické univerzitě, který přispěl k modernizaci jazyka úpravou a publikováním četných děl.
3. Nikolay Ziberov-hlavní přispěvatel k zavedení latinského písma pro jazyk Chuvash.
4. Vasily Peskov-pedagog, který v roce 1904 vytvořil první jazykovou učebnici Chuvash.
5. Oleg Bessonov-vlivná postava ve vývoji moderního standardu Chuvash, který pracoval na sjednocení různých dialektů jazyka.

Jaká je struktura jazyka Chuvash?

Čuvašský jazyk patří do Turkické rodiny jazyků. Je to aglutinativní jazyk, což znamená, že slova jsou tvořena přidáním řady předpon a přípon ke kořenovému slovu. Slovosled je obvykle předmět-objekt-sloveso, s relativně volným slovosledem ve větách. Podstatná jména jsou rozdělena do dvou pohlaví a berou přípony založené na třídách, které označují číslo, pád a určitost. Slovesa souhlasí s předmětem věty a konjugují se v závislosti na čase a aspektu.

Jak se naučit jazyk Chuvash nejsprávnějším způsobem?

1. Začněte tím, že se naučíte základy jazyka, jako je abeceda, výslovnost a základní gramatika. K dispozici jsou některé skvělé online zdroje, například Chuvash.org nebo Chuvash.eu to vám s tím může pomoci.
2. Využijte zvukové nahrávky rodilého mluvčího a ukázkové věty k rychlému vybudování základny konverzačních slov a frází. Poslouchejte rozhlasové programy a sledujte filmy a televizní programy v Chuvash. Ponořte se do jazyka, abyste se s ním stali plynulejšími a pohodlnějšími.
3. Procvičte si to, co jste se naučili, s rodilými mluvčími, ať už osobně nebo prostřednictvím online fór. To vám pomůže vyzvednout místní nuance a získat vhled do kultury.
4. Přečtěte si knihy a noviny v Čuvaši, abyste si vylepšili slovní zásobu a gramatiku. Čím více budete číst, tím lepší bude vaše porozumění a gramatika.
5. Nakonec doplňte své učení aktivitami, jako je psaní v Chuvash, účast na online fórech Chuvash a studium na zkoušky. To vám pomůže pevně navázat přilnavost k jazyku.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir