O Jazyce Lao

Ve kterých zemích se mluví Laoským jazykem?

Laoský jazyk je převážně mluvený v Laosu a také v částech Thajska, Kambodže, Barmy, Vietnamu a Číny.

Jaká je historie laoského jazyka?

Laoský jazyk je jazykem jazykové rodiny Tai-Kadai, kterým se mluví především v Laosu a některých částech Thajska. Úzce souvisí s ostatními jazyky Tai-Kadai, včetně thajštiny a Shan.
Počátky laoského jazyka jsou nejasné, ale existují důkazy, že to byl jazyk raného království Lan Xang (někdy psaný jako Lan Chang), který byl založen ve 14.století Fa Ngum. Poté, co Lan Xang padl v 18.století, Lao byl přijat jako jazyk vlády a obchodu a začal se objevovat jako odlišný jazyk.
V 19. století Francouzi kolonizovali velkou část Indočíny, včetně Laosu. Během tohoto období byl Lao silně ovlivněn francouzským jazykem a mnoho nových výrazů a výrazů bylo vypůjčeno z francouzštiny. Tento vliv lze stále vidět v moderním Lao.
Dnes je Lao primárním jazykem asi 17 milionů lidí, především v Laosu a severovýchodním Thajsku. Je také uznáván jako úřední jazyk Evropské unie a používá se v řadě vzdělávacích institucí a médií v Thajsku a Laosu.

Kdo je top 5 lidí, kteří nejvíce přispěli k laoskému jazyku?

1. Lāṁ Vīrabōngsa – Laoský básník, lingvista a autor, který byl klíčový při standardizaci psaného Lao.
2. Ahan Souvanna Phouma-předseda vlády Laosu v letech 1951-1975, který se podílel na vývoji laoského jazyka.
3. Khamsōng Sīvongkōn – Laoský lexikograf 20. století a redaktor prvního laoského jazykového slovníku.
4. James M. Harris-americký lingvista a profesor na Cornellu, který vyvinul první Laoskou jazykovou učebnici.
5. Noi Khetkham – Laoský básník, vědec a lexikograf, který vydal řadu knih o Laoském jazyce a literatuře.

Jaká je struktura laoského jazyka?

Struktura laoského jazyka je podobná ostatním jazykům Tai-Kadai, protože se jedná o aglutinativní jazyk se slovosledem předmět-sloveso-objekt. Má relativně jednoduchý zvukový systém, který se skládá hlavně z jednoslabičných slov, a jeho pravopis je založen na Písmu Pali. Lao má také složitý systém klasifikátorů a měřících slov, která se používají ke klasifikaci podstatných jmen, sloves a přídavných jmen.

Jak se naučit Laoský jazyk tím nejsprávnějším způsobem?

1. Začněte tím, že se naučíte skript. Lao je psáno v abecedě zvané Lao, která je založena na khmerské abecedě. Než začnete, je důležité se seznámit s písmeny a zvuky tohoto skriptu.
2. Poslouchejte a vyzvedněte slova. Popadněte zvukový kurz laoského jazyka a začněte poslouchat jazyk, kterým se mluví nahlas. Poslouchejte pozorně zvuky a pokuste se vyzvednout nová slova a fráze.
3. Mluvte s rodilými laoskými mluvčími. Nejlepší způsob, jak se naučit jazyk, je skutečně mluvit. Najděte přátele, kteří jsou rodilými laoskými mluvčími, nebo se připojte k programu výměny jazyků, kde můžete cvičit s ostatními.
4. Použijte jazykové prostředky. Existuje mnoho webových stránek a aplikací, které vám pomohou naučit se Lao. Hledejte kurzy a materiály, které jsou speciálně přizpůsobeny výuce Lao.
5. Udělejte z Lao součást svého každodenního života. Učení jazyka si můžete udělat zábavným začleněním do svých každodenních činností. Zkuste sledovat filmy, poslouchat hudbu a číst knihy v Lao pro praxi.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir