O Jazyce Mari

Ve kterých zemích se mluví jazykem Mari?

Jazyk Mari je primárně mluvený v Rusku, ačkoli tam jsou někteří mluvčí v Estonsku a na Ukrajině. Je to oficiální jazyk v Mari El Republic, federální předmět Ruska.

Jaká je historie jazyka Mari?

Jazyk Mari je členem uralské jazykové rodiny a je rodným jazykem asi 450 000 lidí v Mari El, republice v Ruské federaci. Mluví jím lidé Mari, kteří jsou potomky starověké ugrofinské populace, která začala migrovat do oblasti ze střední a severní Evropy kolem roku 3000 před naším letopočtem. Nejstarší písemný záznam o jazyce Mari se objevil v roce 1243, kdy velkovévoda Georgy Vsevolodovič z Vladimíra založil osadu Yuriev (nyní známou jako Jaroslavl). Jazyk má dva odlišné dialekty-Hill Mari a Meadow Mari – které se liší výslovností, gramatikou a slovní zásobou. Během své historie si jazyk Mari vypůjčil slova z jiných jazyků, jako je tatarština, ruština a němčina. V 19.století se jazyk začal psát v azbuce a během sovětského období byl aktivně propagován jako literární jazyk a používán ve vzdělávání a úředních dokumentech. V posledních letech bylo vyvinuto úsilí o revitalizaci jazyka, zejména pomocí digitální technologie.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k jazyku Mari?

1. Mario Salazar-je dvojjazyčný mluvčí Mari a lingvista ze San Lucas Quiavini v Oaxaca, Mexiko. Je uznáván za svou práci na výzkumu, dokumentaci a revitalizaci jazyka Mari.
2. Heber Osvaldo Honorio Santiago-je pedagogem a tlumočníkem jazyka Mari z Guerrera v Mexiku. Je zakladatelem jazykové školy Mari v Atoyac de Alvarez.
3. Don Benito García Sámano-je učitelem jazyků Mari a ředitelem Centra interkulturního vzdělávání v Guerreru v Mexiku. Jeho práce byla nápomocná při vývoji prvních učebních osnov v jazyce Mari zaměřených na studenty základních škol.
4. César a. Varón-je antropolog, který odvedl důležitou práci při výzkumu a dokumentaci jazyka Mari. V roce 2009 vydal první Mari gramatiku, Gramática mari: principios y uso del idioma, s Instituto Nacional de Lenguas Indígenas.
5. Juventina Valenzuela-je pedagožkou z Guerrera v Mexiku. Je ředitelkou a spoluzakladatelkou dvojjazyčného vzdělávacího centra “Urimareye” (“místo světla”), které slouží jako Mari jazykové restaurátorské centrum pro děti V mexickém Guerreru.

Jaká je struktura jazyka Mari?

The Mari jazyk je Uralský jazyk mluvený Mari lidé, kteří obývají Mari El republika Ruska a části přilehlých regionů. Má tři hlavní dialekty: louka, kopec a Hora. Jeho syntaxe je hlavně aglutinativní, s některými inflexními prvky. Slova jsou tvořena kombinací kořene a přípon, což mu dává bohatou a komplexní morfologii. Jazyk Mari také využívá zdvojení pro zdůraznění a vytváření slov více významů. Existuje také sloveso-konečný slovosled, což znamená, že předmět, předmět a sloveso se objevují na konci věty.

Jak se naučit jazyk Mari tím nejsprávnějším způsobem?

1. Kupte si průvodce studiem jazyků, který se zaměřuje na jazyk Mari, například kurz Routledge v moderním jazyce Mari od Kennetha e.Crofta.
2. Najděte rodilého mluvčího Mari, se kterým si můžete procvičit mluvení.
3. Zúčastněte se jazykové třídy nebo kurzu Mari nabízeného ve vaší oblasti.
4. Využijte online zdroje k procvičení svých jazykových dovedností Mari, jako jsou webové stránky, zvukové a obrazové nahrávky a interaktivní jazykové aplikace.
5. Seznamte se s kulturními zvyky a tradicemi lidí Mari, abyste dále obohatili své jazykové vzdělávání.
6. Poslouchejte hudbu Mari a sledujte filmy Mari, abyste si zvykli na to, jak jazyk zní.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir