O Jazyce Telugu

Ve kterých zemích se mluví Telugským jazykem?

Telugština se mluví hlavně v Indii, kde je úředním jazykem ve státech Ándhrapradéš, Telangana a Yanam. Mluví jím také významné menšinové komunity v sousedních státech Karnataka, Tamil Nadu, Maharashtra, Chhattisgarh a Urísa a mluví jím většina ve státě Puducherry, což je území Unie v Indii.

Jaká je historie Telugského jazyka?

Telugský jazyk se poprvé objevil v literárních dílech 10.století založených na sanskrtu a od té doby se vyvinul ze starého Telugu, do středního Telugu a poté do moderního Telugského jazyka. Nejdříve známé nápisy v Telugu pocházejí z 5. století našeho letopočtu a byly nalezeny v jeskyních Asrama v okrese Anantapur v Andhra Pradesh. Během tohoto období byl jazyk používán pro právní a obchodní záznamy.
Ve středověku, telugština byla silně ovlivněna jak sanskrtem, tak Prakritem a básníci tohoto období psali o své lásce k jazyku. Mezi příklady těchto prací patří Nannayya Mahabharatam, Palkuriki Somanaje Basava Puranam, a Tikkannaje Rukmangada Charitra.
V průběhu 17.a 18. století vzkvétala telugská literatura, přičemž spisovatelé jako Bhimi Reddi, Pingali Surana, Atukuri Molla, Chinnayasoori, Paravastu Chinnayya Soori, a Kandukuri Veeresalingam Pantulu všichni významně přispívají k jazyku a jeho literatuře. V roce 1875 začala Madrasská Univerzita vyučovat telugskou literaturu, čímž se stala první indickou univerzitou, která tak učinila.
Dnes je telugština nejvíce mluveným Drávidským jazykem a je jedním z úředních jazyků Indie. Je široce používán ve státě Andhra Pradesh a také v hraničních oblastech Karnataka, Tamil Nadu a Orissa, stejně jako v některých částech Maharashtra, Chhattisgarh a Jharkhand.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k Telugskému jazyku?

1. Vemana: Vemana je proslulý telugský básník, mystik a filozof. On je nejlépe známý pro jeho jadrný a bystrý básně, které odrážejí učení Advaita Vedanta. Významně přispěl ke kultuře a literatuře Telugu.
2. Nannayya: Nannayya je sanskrtský učenec, gramatik a autor, který žil v 11.století. Je považován za otce telugské literatury, protože se předpokládá, že napsal nejčasnější příklady telugské literatury.
3. Tikkana Somayaji: Tikkana Somayaji byl telugský básník a komentátor ze 14.století. On je přičítán psaní Mahabharata v Telugu, který je známý jako “Tikkana Mahabharatamu”. Napsal také komentáře k Bhagavadgíta, Bhagavata Purana, a Upanišady.
4. Annamacharya: Annamacharya je inspirativní básník a světec, který žil v 15.století. Složil více než 32 000 písní na chválu Lord Venkateswara v Tirupati, které jsou souhrnně známé jako “Sri Annamacharya Sankirtanas”. Tyto písně se dodnes zpívají v chrámech po celé jižní Indii.
5. C. P. Brown: Charles Philip Brown byl britský indolog a filolog, který intenzivně pracoval v telugštině. Sestavil první Telugsko-anglický slovník a přeložil několik klasických děl ze sanskrtu do Telugštiny. Jeho neocenitelný přínos pro Telugský jazyk a literaturu je připomínán i dnes.

Jaká je struktura jazyka Telugu?

Telugština je aglutinativní jazyk, což znamená, že slova jsou tvořena přidáním přípon do základní nebo kořenové formy. Například slovo pro ” psa “je” kukka “a slovo pro” psy “je ” kukkala”.”Struktura moudrý, Telugu má VSO (sloveso-předmět-objekt) slovosled a používá rozlišení pohlaví a případů. Má tři primární případy: přímý, šikmý a lokální. Kromě toho má čtyři slovesné konjugace a komplexní systém honorifics.

Jak se naučit jazyk Telugu tím nejsprávnějším způsobem?

1. Absolvujte jazykový kurz Telugštiny: k dispozici je řada online a osobních kurzů, které vám pomohou naučit se telugštinu. Zaregistrujte se do jednoho a získejte komplexní úvod do jazyka, který vás připraví na úspěch.
2. Vyšetřovat konverzační Telugu: aby bylo možné plynule mluvit Telugu, je důležité pochopit, jak jazyk funguje v konverzačním kontextu. Začněte poslechem rodilých mluvčích Telugu a procvičte si opakování frází po nich.
3. Použijte zdroje k procvičování gramatiky: jakmile budete mít základní úroveň konverzační Telugštiny, začněte se zabývat složitějšími aspekty jazyka, jako jsou časy sloves a struktura vět. Čtení knih, novin a článků v Telugu je skvělý způsob, jak si procvičit gramatické dovednosti.
4. Využijte online zdroje: mnoho webových stránek nabízí vzdělávací aktivity a informace o Telugském jazyce a kultuře. Podívejte se na jazyková fóra Telugu a setkejte se s dalšími studenty, najít studijní partnery, a klást otázky.
5. Ponořte se do kultury: nejlepší způsob, jak se naučit jakýkoli jazyk, je ponořit se do kultury. Poslouchejte hudbu Telugu, sledujte filmy, navštěvujte akce a festivaly a spřátelejte se s řečníky Telugu, abyste plynně ovládali jazyk.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir