O Jazyce Yakut

Ve kterých zemích se mluví Jakutským jazykem?

Jakutský jazyk se mluví v Rusku, Číně a Mongolsku.

Jaká je historie jazyka Yakut?

Jakutský jazyk je Turkický jazyk patřící do Kaspické podskupiny severozápadních turkických jazyků. Mluví jím zhruba 500 000 lidí v Ruské Republice Sakha, zejména v povodí řeky Lena a jejích přítocích. Jakutský jazyk má bohatou literární historii, která sahá až do první zaznamenané literatury v polovině 14.století. Jakutská literatura byla silně ovlivněna psaním Súfijských básníků ze Středního východu a Střední Asie, stejně jako ruských spisovatelů a autorů z imperiálního Ruska. Prvními písemnými pracemi v Jakutu byly náboženské texty, včetně překladů koránských pasáží a legendy o Yusufovi a Zulaikha.
První originální díla napsaná v Jakutu se objevila na konci 19.století, s poezií, povídkami a romány vyprávějícími každodenní život jakutského lidu. Jakutští spisovatelé také začali ve svých dílech zkoumat větší témata, jako je boj proti kolonialismu, význam tradiční sibiřské kultury a neutěšená situace utlačovaných národů v regionu. Ve 20.a 30. letech zažil jakutský jazyk Literární renesanci vedenou spisovateli jako např Jurij Chegerev, Anatolij Krotov, Gennadij Titov, a Ivan Tazetdinov. V tomto období došlo k explozi počtu knih vydaných v Jakutu a také k nárůstu používání jazyka ve vládních a administrativních dokumentech.
Jakutský jazyk se dnes těší oživení mezi rodilými mluvčími a v tomto jazyce vychází několik nových novin a časopisů. Roste také zájem o studium jazyků Jakut mimo Rusko, přičemž několik univerzit nabízí kurzy v tomto jazyce.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k Jakutskému jazyku?

1. Jurij Nikolajevič Vinokurov-lingvista, historik a filolog;
2. Stepan Georgievich Ostrovsky-jakutský básník, dramatik, spisovatel a překladatel;
3. Oleg Michajlovič Beljajev-jakutský literární kritik a publicista;
4. Liliya Vladimirovna Bagautdinova – Jakutská folkloristka;
5. Akulina Yeelovna Pavlova-lexikograf a výzkumník dialektologie.

Jaká je struktura jazyka Yakut?

Jakutský jazyk patří do Turkické jazykové rodiny a je součástí severovýchodní skupiny. Je to aglutinativní jazyk, což znamená, že využívá přípony, které lze přidat ke slovům, aby vytvořily nové významy a formy. Yakut je vysoce skloňovaný, což znamená, že slova mění svou formu v závislosti na tom, jak jsou použita ve větě. Podstatná jména, zájmena, Přídavná jména a slovesa vyžadují konce k označení jejich formy v závislosti na kontextu.

Jak se naučit jazyk Yakut nejsprávnějším způsobem?

1. Získejte kopii učebnice jazyka Yakut nebo průvodce instruktorem. Práce prostřednictvím lekcí v těchto materiálech je nejlepší způsob, jak se naučit jazyk.
2. Procvičte si mluvení a poslech. Nejlepší způsob, jak se naučit jakýkoli jazyk, je procvičit si ho co nejvíce, zkuste si tedy najít partnera pro konverzaci, se kterým budete cvičit.
3. Přečtěte si materiál napsaný v Jakutu. To vám pomůže pochopit strukturu a gramatiku jazyka.
4. Seznamte se s kulturou a historií Jakutů. Vědět více o lidech a jejich způsobu života vám může pomoci lépe porozumět jazyku.
5. Sledujte a poslouchejte Yakut media. V tomto jazyce je k dispozici řada online zdrojů, včetně rozhlasových programů a televizních pořadů.
6. Navštivte Jakutsko. Trávení času v regionu vám dá příležitost ponořit se do jazyka a spojit se s rodilými mluvčími.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir