O Khmerském Jazyce

Ve kterých zemích se mluví khmerským jazykem?

Khmerský jazyk je primárně mluvený v Kambodži. Mluví se také mimo jiné ve Vietnamu a Thajsku.

Jaká je historie khmerského jazyka?

Khmerský jazyk je Austroasijský jazyk, kterým mluví přibližně 16 milionů lidí v Kambodži, Vietnamu, Thajsku a Francii. Je to oficiální jazyk Kambodže a v regionu se používá od prvního století našeho letopočtu..
Nejstarší známé nápisy v Khmerech pocházejí ze 7. století našeho letopočtu, ale jazyk mohl existovat mnohem déle. Po staletí před 7. stoletím dominovala khmerské říši Sanskrtsky mluvící populace Indie. V 8. století se Khmerský jazyk začal objevovat jako odlišný dialekt.
Khmerský jazyk byl také silně ovlivněn jazykem Pali, který byl přivezen z Jižní Indie v 9.století indickými buddhistickými misionáři. Vliv Pali a sanskrtu v kombinaci s rodným Austroasijským jazykem regionu zrodil moderní Khmery.
Od té doby je Khmer stále populárnější a nyní je nejrozšířenějším jazykem v Kambodži. Je také jedním z oficiálních jazyků Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN).

Kdo je top 5 lidí, kteří nejvíce přispěli k Khmerskému jazyku?

1. Preah Ang Eng (17. století): Preah Ang Eng, důležitá postava v historii khmerského jazyka, napsal několik děl, která pomohla zachovat a propagovat jazyk. Je mu připisováno založení prvního tiskařského lisu v jihovýchodní Asii a zavedení písemné verze khmerského jazyka.
2. Chey Chankirirom (konec 19.století): Chey Chankirirom je považován za jednu z nejdůležitějších postav moderního vývoje khmerského jazyka. Vyvinul systém psaní založený na skriptu devanagari, který se používá dodnes a byl zodpovědný za standardizaci pravopisu a gramatiky.
3. Thong Hy (počátek 20. století): Thong Hy je dobře známý svou průkopnickou prací při vývoji khmerského slovníku. Jeho slovník byl publikován v roce 1923 a je stále široce používán jako referenční nástroj pro Khmerský jazyk.
4. Ctihodný Chuon Nath (20.století): opat Wat Botum Vaddey, Ctihodný Chuon Nath je dobře respektován pro svou práci při zachování a propagaci khmerského jazyka. Byl jedním z prvních lidí, kteří sdíleli buddhistické učení v Khmerech, a často se mu připisuje pomoc při zachování khmerské kultury.
5. Huy Kanthoul (21. století): jedna z nejvlivnějších osobností dnešního khmerského jazyka, Huy Kanthoul je profesorem a lingvistou, který neúnavně pracoval na podpoře používání Khmerů ve vzdělávání. Vyvinul několik učebnic khmerského jazyka a je hlasitým obhájcem práv khmerského jazyka.

Jaká je struktura khmerského jazyka?

Khmerský jazyk je Austroasiatický jazyk, patřící do podčeledi Mon-Khmer. Je to analytický jazyk se slovosledem předmět-sloveso-objekt a místo předložek používá postpozice. Má bohatý systém přípon, včetně různých předpon, přípon a infixů. Jeho podstatná jména jsou označena číslem a jeho slovesa pro osobu, číslo, aspekt, hlas a náladu. Má také tónový systém pěti tónů, které se používají k rozlišení různých významů.

Jak se naučit Khmerský jazyk nejsprávnějším způsobem?

1. Začněte tím, že se naučíte abecedu: Khmer je psán pomocí skriptu abugida zvaného Aksar Khmer, takže je důležité začít tím, že se seznámíte s písmeny a jejich různými formami. Zdroje najdete online, které vám pomohou naučit se abecedu.
2. Master základní slovní zásoba: jakmile jste obeznámeni s abecedou, začít pracovat na učení základních slov a frází v Khmer. K vyhledávání slov a procvičování výslovnosti můžete použít online slovníky, učebnice a aplikace.
3. Vezměte si třídu: pokud se chcete ujistit, že se jazyk učíte správně, přihlaste se do kurzu khmerského jazyka na místní škole nebo univerzitě. Absolvování kurzu vám dá příležitost klást otázky a cvičit s instruktorem.
4. Poslouchejte rodilé mluvčí: Chcete-li se skutečně seznámit s tím, jak se mluví Khmerem, zkuste strávit nějaký čas posloucháním rodilých mluvčích. Můžete sledovat televizní pořady nebo filmy v Khmeru, poslouchat podcasty nebo najít skladby v daném jazyce.
5. Procvičte si psaní a mluvení: jakmile budete mít základní znalosti jazyka, začněte cvičit psaní a mluvení Khmer. Začněte číst v jazyce a zkuste konverzovat s rodilými mluvčími. To vám pomůže vybudovat důvěru a rozvíjet své dovednosti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir