O Maráthštině

Ve kterých zemích se mluví Maráthským jazykem?

Marathi se mluví především v Indii, kde je úředním jazykem státu Maharashtra, stejně jako Goa, Dadra a Nagar Haveli, Daman a Diu, Karnataka, Telangana, Gudžarát a Chhattisgarh. Má také značný počet řečníků v sousedních státech Madhya Pradesh, Andhra Pradesh a Kerala, stejně jako v částech Karnataka, Tamil Nadu a Abu Dhabi. Marathi je také mluvený Marathi diaspora po celém světě, zejména ve Spojených státech, Kanadě, Izraeli, Spojených arabských emirátech, Austrálii, Singapuru, Novém Zélandu, Jižní Africe, Saúdské Arábii, Kataru a Ománu.

Jaká je historie Maráthského jazyka?

Maráthština má dlouhou, bohatou historii. Vznikl v jihozápadním indickém státě Maháráštra v 10. století našeho letopočtu a je jedním z prvních doložených jazyků Prakrit. Nejstarší nápisy napsané v maráthštině pocházejí z 9. století našeho letopočtu. Do 13. století, Marathi se stal dominantním jazykem regionu.
Za vlády Maratha Říše od 17.do 19. století, Marathi byl úředním jazykem správy. Během koloniálního období si Maráthština začala získávat prestiž i popularitu mezi vzdělanou veřejností a stala se jazykem literatury, poezie a žurnalistiky. Poté se rozšířila za Maháráštru po celé Indii s více než 70 miliony mluvčích dnes. Maráthština je v současné době uznávána jako oficiální jazyk indickou vládou.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k Maráthskému jazyku?

1. Mahátma Jjotirao Phule
2. Vinayak Damodar Savarkar
3. Balshastri Jambhekar
4. Vishnushastri Chiplunkar
5. Nagnath S. Inamdar

Jaká je struktura Maráthského jazyka?

Marathi je členem Indoárijské jazykové rodiny, úzce souvisí s jinými jazyky, jako je Hindština, Gudžarátština a sanskrt. Je napsán ve skriptu Devanagari a má složitý systém morfologie a syntaxe, který je podobný jiným indickým jazykům. Marathi následuje slovosled předmět-objekt-sloveso (SOV) a využívá spíše postpozice než předložky. Jazyk má také mnoho různých slovesných časů, nálad a hlasů s aktivním/pasivním rozlišením.

Jak se naučit jazyk Marathi nejsprávnějším způsobem?

1. Vezměte si lekce Marathi. Mnoho jazykových škol nabízí kurzy maráthštiny, nebo můžete najít online lektora, který vám pomůže procvičit vaše dovednosti.
2. Navštivte maráthsky mluvící zemi. Pokud máte zdroje, ujistěte se, že navštívíte zemi, kde se mluví Maráthština, abyste mohli získat přímou expozici jazyku a jeho rodilým mluvčím.
3. Poslouchejte Rádio Marathi a sledujte televizi Marathi. To vás vystaví různým akcentům a stylům řeči, abyste se mohli jazyk naučit přirozeně.
4. Přečtěte si Maráthské knihy. V maráthštině je k dispozici mnoho knih, které můžete použít k rozšíření slovní zásoby a seznámení se s gramatikou a syntaxí jazyka.
5. Udělejte si maráthské přátele. Jedním z nejlepších způsobů, jak se naučit jakýkoli jazyk, je získat nové přátele, kteří jsou rodilými mluvčími tohoto jazyka. Spojte se s maráthsky mluvícími komunitami, online i osobně, procvičujte a rozvíjejte své dovednosti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir