O Mongolském Jazyce

Ve kterých zemích se mluví mongolským jazykem?

Mongolština se mluví hlavně v Mongolsku, ale někteří mluvčí jsou v Číně, Rusku, Kazachstánu a dalších částech Střední Asie.

Jaká je historie mongolského jazyka?

Mongolský jazyk je jedním z nejstarších jazyků na světě a jeho kořeny sahají až do 13.století. Je to Altajský jazyk a součást Mongolsko-Manchu skupina Turkické jazykové rodiny a souvisí s ujgurskými, kyrgyzskými a kazašskými jazyky.
Nejstarší písemný záznam mongolského jazyka se nachází ve 12. století Tajná historie Mongolů, který byl složen ve starém mongolském jazyce. Tento jazyk používali vládci mongolské říše a byl hlavním literárním jazykem Mongolska až do 18.století, kdy postupně přešel na Mongolské písmo. To pokračovalo být používán pro psaní literatury až do počátku 20. století.
Moderní mongolský jazyk se vyvinul z dřívější formy v průběhu 19. století a byl přijat jako oficiální jazyk Mongolska v roce 1924. To prošlo řadou reforem a jazykových čistek počínaje třicátými léty, během nichž bylo zavedeno mnoho nových termínů z ruštiny, čínštiny a angličtiny.
Dnes někteří v Mongolsku stále mluví klasickou mongolštinou, ale většina lidí v zemi používá moderní mongolský jazyk. Mongolským jazykem se mluví také v částech Ruska, Číny a Vnitřního Mongolska.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k mongolskému jazyku?

1. Natalia Gaerlan-lingvistka a profesorka mongolštiny na Harvardské univerzitě
2. Gombojav Ochirbat-bývalý předseda vlády Mongolska a mezinárodně uznávaný odborník na mongolský jazyk
3. Undarmaa Jamsran-vážený profesor mongolského jazyka a literatury
4. Bolormaa Tumurbaatar-významný teoretik moderní Mongolské syntaxe a fonologie
5. Bodo Weber – profesor informatiky a tvůrce inovativních výpočetních nástrojů v mongolském jazyce

Jaká je struktura mongolského jazyka?

Mongolština je členem Mongolské jazykové rodiny a má aglutinační strukturu. Jedná se o izolační jazyk, ve kterém jsou hlavními principy tvorby slov přidání přípon ke kořenu, zdvojení kořene nebo celých slov a odvození od slov, která již existují. Mongolština má slovosled předmět-objekt-sloveso, s postpozicemi používanými k označení gramatických funkcí, jako je případ.

Jak se naučit mongolský jazyk nejsprávnějším způsobem?

1. Začněte se základy. Ujistěte se, že se naučíte základní zvuky jazyka a jak správně vyslovovat slova. Získejte dobrou knihu o mongolské výslovnosti a strávte nějaký čas jejím studiem.
2. Seznamte se s mongolskou gramatikou. Získejte knihu o mongolské gramatice a naučte se pravidla.
3. Procvičte si mluvení v mongolštině. Využijte online zdroje, jako jsou knihy, zvukové programy a online lektoři jazyků, k procvičování a zlepšování svých řečových dovedností.
4. Naučte se slovní zásobu. Získejte dobrý slovník a denně přidávejte do své slovní zásoby nová slova. Nezapomeňte si je procvičit v konverzacích.
5. Čtěte a poslouchejte mongolštinu. Čtěte knihy, sledujte filmy a Poslouchejte podcasty v mongolštině. To vám pomůže lépe se seznámit s jazykem a také rozšířit slovní zásobu.
6. Najděte si lektora. Práce s rodilým mluvčím může být opravdu užitečná při učení cizího jazyka. Pokuste se najít zkušeného lektora, který vám může věnovat osobní pozornost a pomoci vám dále postupovat.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir