O Nepálském Jazyce

Ve kterých zemích se mluví nepálským jazykem?

Nepálština se mluví hlavně v Nepálu a částech Indie včetně Sikkim, Assam, Západní Bengálsko, Darjeeling okres Západního Bengálska, Meghalaya, Arunáčalpradéš, Sambalpur, Urísa, Bihar a Jižní Dillí. Mluví se také v Bhútánu a Myanmaru.

Jaká je historie nepálského jazyka?

Historie nepálského jazyka lze vysledovat až do 12.století s jeho nejranějšími psanými texty nalezenými v hinduistických písmech. Je součástí Indoárijské větve indoevropské jazykové rodiny a úzce souvisí s jinými jazyky, jako je hindština, maráthština a Bengálština. Nepálský se původně narodil v nepálské oblasti Indie, pak známý jako “Kotir” nebo “Gorkhapatra”, a začal se šířit do dalších částí subkontinentu na konci 19.století.
V průběhu 19. století mnoho Gurkhů cestovalo a usadilo se v několika oblastech indického subkontinentu a přineslo s sebou svůj jazyk Nepálština. Poté byl jazyk přijat Brity Raj a byl jedním z oficiálních jazyků koloniální Indie. Po nezávislosti Nepálu na Británii v roce 1947 se Nepálská vláda rozhodla přijmout Nepálštinu jako oficiální jazyk a v polovině 20.století se začala šířit po celé zemi.
Nepálštinou v současné době mluví odhadem 16 milionů lidí jako jejich rodný jazyk, především v Nepálu a částech Indie, Bangladéš, Bhútán a Myanmar. V tomto jazyce jsou vydávány stovky novin a používá se také jako úřední jazyk různých regionálních vlád v Nepálu.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k Nepálskému jazyku?

1. Bhanubhakta Acharya: básník, který napsal první epickou báseň v nepálštině a byl do značné míry zodpovědný za vývoj nepálského jazyka.
2. Bishweshwor Prasad Koirala: bývalý předseda vlády Nepálu, který hrál hlavní roli při transformaci Nepálu na demokratickou republiku. Psal také poezii a další díla v nepálštině.
3. Laxmi Prasad Devkota: básník, dramatik a romanopisec, který psal hlavně v nepálském jazyce. Je považován za nejvlivnější postavu v historii Nepálské literatury.
4. Manohar Shrestha: novinář, který pilně pracoval na šíření nepálského jazyka po celém světě. Je také autorem několika knih v nepálštině.
5. Dharma Ratna Yami: básník, dramatik a romanopisec, který napsal některá z největších děl v nepálském jazyce. Často je nazýván ” otcem moderní Nepálské literatury.’

Jaká je struktura nepálského jazyka?

Struktura nepálského jazyka je velmi podobná ostatním Indoárijským jazykům. Následuje slovosled předmět-objekt-sloveso (SOV), což znamená, že předmět je na prvním místě, následuje předmět a poté sloveso. Má bohatou aglutinativní morfologii a funguje podobně jako jiné Jihoasijské jazyky, jako je Hindština a Bengálština. Toto morfologické bohatství je vidět v mnoha aspektech nepálského jazyka: konjugace sloves, časy, podstatná jména a zájmena. Nepálština má navíc několik odlišných dialektů, od těch, kterými se mluví v kopcích a horách, až po pláně Terai.

Jak se naučit nepálský jazyk tím nejsprávnějším způsobem?

1. Absolvujte kurz nepálského jazyka: absolvování kurzu nepálského jazyka je jedním z nejlepších způsobů, jak se jazyk naučit tím nejsprávnějším způsobem. S pomocí profesionálních instruktorů budete mít jasnou představu o základních pravidlech a používání jazyka.
2. K procvičování používejte online/mobilní aplikace: k dispozici je mnoho online/mobilních aplikací, které vám mohou pomoci procvičit si nepálské jazykové dovednosti. Tyto aplikace nabízejí různé funkce, jako jsou interaktivní kvízy, audiovizuální lekce, kartičky a další, které vám mohou pomoci zlepšit porozumění jazyku.
3. Sledujte Nepálské filmy a pořady: dalším skvělým způsobem, jak se naučit jazyk, je sledovat Nepálské filmy a pořady. To vám poskytuje skvělý způsob, jak se ponořit do jazyka a kultury. Nejen, že to pomůže zlepšit vaše porozumění, ale také vám pomůže naučit se nová slova a výrazy.
4. Číst a psát v nepálštině: čtení a psaní v nepálštině je základní činností, protože vám dává příležitost získat představu o struktuře jazyka a jeho gramatických pravidlech. Můžete začít čtením novin, časopisů a knih v nepálštině.
5. Procvičte si mluvení Nepálsky: navzdory všem ostatním aktivitám je procvičování mluvení Nepálsky klíčem k zvládnutí jazyka. Nezapomeňte mluvit s rodilými mluvčími a vyzkoušet si s nimi konverzace. Můžete se také připojit k online fórům pro výměnu jazyků, což je skvělý způsob, jak se tomuto jazyku vystavit.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir