O Srbském Jazyce

Ve kterých zemích se mluví srbským jazykem?

Srbština je úředním jazykem v Srbsku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a Kosovu. Mluví také menšinovými skupinami v Chorvatsku, Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a Republice Severní Makedonie.

Jaká je historie srbského jazyka?

Vývoj srbského jazyka lze vysledovat přinejmenším do 8. století, kdy se začal objevovat jako odlišný jazyk po pádu Byzantské říše v 7.století. Nejdříve známý příklad srbského psaní sahá až do 13.století, ačkoli hodně z toho, co je nyní považováno za moderní srbštinu, se již do té doby vyvinulo. Ve středověku bylo Srbsko domovem různých dialektů, z nichž každý mluvil různými frakcemi v zemi, ale vývoj literatury Srbska v 15.a 16. století pomohl spojit dialekty a standardizovat jazyk.
Během osmanské vlády od 14.století do 19. století byla srbština silně ovlivněna Osmanskou turečtinou, která zanechala stopy v jazyce, pokud jde o slovní zásobu a gramatiku. To přetrvávalo v mnoha oblastech dodnes, zejména na jihu a východě Srbska.
V 19.století byly provedeny další literární reformy a srbský jazyk byl standardizován podle Štokavianského dialektu, který se dnes používá pro většinu psaných a mluvených textů v zemi. Od té doby byl jazyk silně ovlivněn jinými jazyky, především angličtinou, což z něj činí zajímavý hybrid.

Kdo je top 5 lidí, kteří nejvíce přispěli k srbskému jazyku?

1. Vuk Stefanovic Karadžič (1787-1864): známý jako “otec moderní srbské literatury”, byl klíčovou postavou při standardizaci srbského pravopisu a gramatiky a vytváření srbského slovníku.
2. Dositej Obradovic (1739-1811): spisovatel, který formoval srbskou literaturu a vzdělání, jeho díla výrazně přispěla k růstu srbské kultury, jazyka a vzdělání.
3. Petar II Petrović-Njegoš (1813-1851): Srbský princ-biskup a básník, je hlavní postavou srbské literární historie. On je nejlépe známý pro jeho 1837 epická báseň “Horský Věnec”, který propagoval národně osvobozenecké hnutí.
4. Jovan Sterija Popović (1806-1856): dramatik, jeho díla pomohla utvářet moderní srbské divadlo a jazyk. Je uznáván jako hlavní vliv na vývoj srbského jazyka.
5. Stefan Mitrov Ljubiša (1824-1878): přední Srbský dramatik, jeho práci se připisuje pomoc při stanovování standardu pro srbský jazyk. Jeho hry jsou známé svými komediálními prvky i jemnou sociální kritikou.

Jaká je struktura srbského jazyka?

Struktura srbského jazyka je v podstatě kombinací slovanských a balkánských jazyků. Je to inflexní jazyk se dvěma pohlavími (mužský, ženský a střední), třemi čísly (jednotné číslo, duální a množné číslo) a sedmi případy (nominativní, akuzativ, genitiv, Dativ, vokativ, instrumentální a lokativní). Má také slovosled předmět-sloveso-objekt.

Jak se naučit srbský jazyk nejsprávnějším způsobem?

1. Navštěvovat jazykové kurzy: jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se naučit jakýkoli nový jazyk, je navštěvovat třídu nebo kurz. Může to být skvělá příležitost naučit se srbskou gramatiku a výslovnost ve strukturovaném prostředí s kvalifikovaným učitelem, který vám pomůže.
2. Sledujte srbské filmy a televizní pořady: sledování srbské televize a filmů je skvělý způsob, jak se seznámit s jazykem a vyzvednout si užitečné fráze a idiomy.
3. Najděte partnera pro výměnu jazyků: pokud pro vás účast na jazykových kurzech není volbou, pak může být nalezení partnera pro výměnu jazyků skvělým způsobem, jak se rychle učit. Ujistěte se, že se oba shodnete na jazyce, na který se chcete při rozhovoru a cvičení zaměřit.
4. Používejte online zdroje: existuje spousta užitečných online zdrojů, které vám pomohou naučit se srbsky, jako jsou webové stránky, aplikace, podcasty a videa. Zkuste je použít k doplnění dalších aktivit v oblasti výuky jazyků.
5. Mluvte srbsky s rodilými mluvčími: nejlepší způsob, jak zlepšit svou srbštinu, je cvičit s rodilými mluvčími. Připojte se k místní skupině nebo Najděte příležitosti online mluvit s rodilými mluvčími. To vám pomůže zlepšit vaši výslovnost, sebevědomí a porozumění jazyku.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir