O Srbskom Jazyku

V ktorých krajinách sa hovorí srbským jazykom?

Srbčina je úradným jazykom v Srbsku, Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore a Kosove. Hovoria ním aj menšinové skupiny v Chorvátsku, Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a republike Severné Macedónsko.

Aká je história srbského jazyka?

Vývoj srbského jazyka možno vysledovať minimálne do 8.storočia, keď sa po páde Byzantskej ríše v 7. storočí začal objavovať ako samostatný jazyk. Najstarší známy príklad srbského písania sa datuje do 13.storočia, aj keď veľa z toho, čo sa dnes považuje za moderné Srbské, sa už dovtedy vyvinulo. V stredoveku bolo Srbsko domovom rôznych dialektov, z ktorých každý hovoril rôznymi frakciami v krajine, ale vývoj literatúry Srbska v 15.a 16. storočí pomohol spojiť dialekty a štandardizovať jazyk.
Počas osmanskej nadvlády od 14.storočia do 19. storočia bola Srbčina silne ovplyvnená osmanská turečtina, ktorá sa na jazyku podpísala z hľadiska slovnej zásoby a gramatiky. Toto pretrvávalo v mnohých oblastiach až dodnes, najmä na juhu a východe Srbska.
V 19. storočí sa uskutočnili ďalšie literárne reformy a srbský jazyk bol štandardizovaný podľa Štokavského dialektu, ktorý sa dnes používa pre väčšinu písaných a hovorených textov v krajine. Odvtedy bol jazyk silne ovplyvnený inými jazykmi, predovšetkým angličtinou, čo z neho robí zaujímavý hybrid.

Kto je 5 najlepších ľudí, ktorí najviac prispeli k srbskému jazyku?

1. Vuk Stefanovic Karadžič (1787-1864): známy ako “otec modernej srbskej literatúry” bol kľúčovou osobnosťou pri štandardizácii srbského pravopisu a gramatiky a vytváraní srbského slovníka.
2. Dosite Obradovic (1739-1811): spisovateľ, ktorý formoval srbskú literatúru a vzdelávanie, jeho diela výrazne prispeli k rastu srbskej kultúry, jazyka a vzdelávania.
3. Petrović – Njegoš(1813-1851): Srbský knieža-biskup a básnik, je významnou osobnosťou srbských literárnych dejín. Je známy predovšetkým vďaka svojej epickej básni z roku 1837″ horský veniec”, ktorá propagovala národnooslobodzovacie hnutie.
4. Jovan Sterija Popović (1806-1856): dramatik, jeho diela pomohli formovať moderné Srbské divadlo a jazyk. Je uznávaný ako hlavný vplyv na vývoj srbského jazyka.
5. Štefan Mitrov Ljubiša (1824-1878): popredný Srbský dramatik, jeho práca sa zaslúžila o pomoc pri stanovovaní štandardu pre srbský jazyk. Jeho hry sú známe svojimi komediálnymi prvkami, ako aj jemnou sociálnou kritikou.

Aká je štruktúra srbského jazyka?

Štruktúra srbského jazyka je v podstate kombináciou slovanských a balkánskych jazykov. Je to inflexný jazyk s dvoma pohlaviami (mužský, ženský a stredný), tromi číslami (jednotné číslo, Duálne a množné číslo) a siedmimi prípadmi (nominatív, akuzatív, genitív, datív, vokatív, inštrumentál a lokatív). Má tiež slovosled predmet-sloveso-objekt.

Ako sa naučiť srbský jazyk najsprávnejším spôsobom?

1. Zúčastnite sa jazykových kurzov: jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa naučiť akýkoľvek nový jazyk, je Zúčastniť sa hodiny alebo kurzu. Môže to byť skvelá príležitosť naučiť sa srbskú gramatiku a výslovnosť v štruktúrovanom prostredí s kvalifikovaným učiteľom, ktorý vám pomôže.
2. Sledujte Srbské filmy a televízne programy: sledovanie srbskej televízie a filmov je skvelý spôsob, ako sa zoznámiť s jazykom a vyzdvihnúť niektoré užitočné frázy a idiómy.
3. Nájdite partnera na výmenu jazykov: Ak navštevovanie jazykových kurzov nie je pre vás možnosťou, nájdenie partnera na výmenu jazykov môže byť skvelým spôsobom, ako sa rýchlo učiť. Uistite sa, že sa obaja zhodnete na jazyku, na ktorý sa chcete pri rozprávaní a cvičení zamerať.
4. Použite online zdroje: existuje veľa užitočných online zdrojov, ktoré vám pomôžu naučiť sa srbsky, ako sú webové stránky, aplikácie, podcasty a videá. Skúste ich použiť na doplnenie svojich ďalších aktivít v oblasti výučby jazykov.
5. Hovorte srbsky s rodenými hovorcami: najlepší spôsob, ako zlepšiť svoju srbčinu, je cvičiť s rodenými hovorcami. Pripojte sa k miestnej skupine alebo nájdite Online príležitosti na rozhovor s rodenými hovorcami. To vám pomôže zlepšiť výslovnosť, dôveru a porozumenie jazyka.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir