O Svahilštině

Ve kterých zemích se mluví Svahilským jazykem?

Svahilštinou se mluví v Keni, Tanzanii, Ugandě, Rwandě, Burundi, Demokratické republice Kongo, Malawi, Mosambiku a komorách. To je také široce mluvené v částech Somálska, Etiopie, Zambie, Jižní Afriky a Zimbabwe.

Jaká je historie svahilského jazyka?

Svahilština je bantuský jazyk z nigersko-Konžské jazykové rodiny. Mluví se jím především na východoafrickém pobřeží a jeho nejstarší záznam pochází z doby kolem roku 800 našeho letopočtu. Vyvinula se ze směsi domorodých afrických jazyků v kombinaci s perskými, arabskými a později anglickými vlivy. Tato směs jazyků vytvořila literární jazyk známý jako Kiswahili nebo svahilština.
Svahilština byla původně používána obchodníky plavícími se po východoafrickém pobřeží. Jazyk byl přijat pobřežními komunitami a rozšířil se z přístavů východní Afriky do vnitrozemí. V 19. století se stal oficiálním jazykem sultanátu Zanzibar.
Kvůli kolonialismu se svahilština začala používat ve velké části dnešní Tanzanie, Keni, Ugandě, Rwandě, Burundi a částech Konga. Dnes je jedním z nejrozšířenějších jazyků v Africe a součástí úředního jazyka mnoha afrických zemí.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli ke Svahilskému jazyku?

1. Edward Steere (1828-1902): anglický křesťanský misionář, který sestavil první Svahilský slovník.
2. Ernest Alfred Wallis Budge (1857-1934): anglický egyptolog a překladatel Bible do svahilštiny.
3. Ismail Juma Mziray (1862-1939): jeden z pilířů moderní svahilské literatury, byl zodpovědný za uvedení jazyka na světovou scénu.
4. Tilman Jabavu (1872-1960): Jihoafrický pedagog a Svahilský učenec odpovědný za podporu používání svahilštiny jako vyučovacího jazyka ve východní Africe.
5. Japhet Kahigi (1884-1958): průkopník svahilské lingvistiky, básník a autor, kterému se připisuje vytvoření takzvaného “standardního” svahilštiny.

Jaká je struktura svahilského jazyka?

Svahilština je aglutinativní jazyk, což znamená, že většina slov je tvořena kombinací malých významových jednotek. Má slovosled předmět-sloveso-objekt a je do značné míry založen na samohláskách s několika souhláskami. Je také vysoce pro-drop, což znamená, že předměty a objekty lze vynechat, pokud jsou implikovány.

Jak se naučit Svahilský jazyk tím nejsprávnějším způsobem?

1. Najděte kvalifikovaného učitele nebo lektora svahilského jazyka. Práce se zkušeným mluvčím svahilštiny je nejlepší způsob, jak se jazyk naučit, protože zajišťuje, že dostáváte přesné informace přímo od rodilého mluvčího. Pokud učitel nebo lektor jazyků Není k dispozici, vyhledejte dobrý online kurz nebo videonávody.
2. Ponořte se do svahilštiny. Čím více slyšíte a čtete jazyk, tím lépe mu rozumíte a nakonec v něm budete moci komunikovat. Poslouchejte Svahilskou hudbu, sledujte svahilské filmy a televizní pořady a čtěte svahilské Knihy a noviny.
3. Naučte se slovní zásobu. Naučit se základní slova a fráze vám pomůže porozumět jazyku a podpořit vaše konverzace. Začněte snadnými každodenními slovy a frázemi a postupně přejděte ke složitějším tématům.
4. Procvičte si mluvení co nejvíce. Je důležité procvičit si mluvení jazykem s rodilými mluvčími nebo jinými studenty. Můžete se připojit k jazykové skupině, účastnit se jazykových výměn nebo cvičit s lektorem.
5. Sledujte svůj pokrok. Sledujte, co jste se dosud naučili, která témata vyžadují další praxi a kolik pokroku jste dosáhli. To vám pomůže zůstat motivovaní a lépe porozumět tomu, na čem musíte pracovat.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir