O Talianskom Jazyku

V ktorých krajinách sa hovorí talianskym jazykom?

Taliančina je úradným jazykom v Taliansku, San Maríne, Vatikáne a častiach Švajčiarska. Hovorí sa ním aj v Albánsku, na Malte, v Monaku, Slovinsku a Chorvátsku. Okrem toho existuje niekoľko taliansky hovoriacich komunít po celom svete, a to aj v krajinách ako USA, Francúzsko a Argentína.

Aká je história talianskeho jazyka?

História talianskeho jazyka je dlhá a zložitá. Najstarší dochovaný písomný záznam o taliančine pochádza z 9. storočia nášho letopočtu, aj keď je pravdepodobné, že týmto jazykom sa hovorilo oveľa skôr. Taliansky jazyk sa vyvinul z dialektov Longobardic, germánskeho jazyka, ktorým hovorili Longobardi, germánsky ľud, ktorý napadol taliansky polostrov v 6.storočí nášho letopočtu.
Od 9.do 14. storočia sa Taliančina významne vyvinula s rozvojom regionálnych dialektov na celom polostrove. V tomto období sa objavil toskánsky dialekt alebo Toscana, ktorý sa stal základom moderného štandardného talianskeho jazyka.
V 15.storočí viedol vplyv spisovateľov z Florencie, Ríma a Benátok k ďalšej štandardizácii jazyka. V tejto dobe bolo do slovnej zásoby jazyka zahrnutých množstvo latinských slov, napríklad ‘amoroso’ (krásne) a ‘dolce’ (sladké).
V 16.a 17. storočí zažilo Taliansko obdobie Veľkej literárnej tvorby. Najvplyvnejšími osobnosťami tejto doby boli Dante, Petrarch a Boccaccio, ktorých diela mali zásadný vplyv na jazyk.
V 19. storočí prešlo Taliansko procesom politického zjednotenia a bol ustanovený nový štandardný jazyk alebo “Italiano Comune”. Úradný jazyk Talianska je teraz založený na toskánskom dialekte kvôli jeho významnému literárnemu odkazu.
Napriek svojej dlhej histórii zostáva taliančina jazykom, ktorý sa v mnohých častiach krajiny stále aktívne používa v každodennej reči.

Kto je 5 najlepších ľudí, ktorí najviac prispeli k talianskemu jazyku?

1. Dante Alighieri (1265-1321): často označovaný ako “otec talianskeho jazyka”, Dante napísal Božskú komédiu a zaslúžil sa o založenie toskánskeho dialektu ako základu modernej štandardnej taliančiny.
2. Petrarch (1304-1374): taliansky básnik a učenec, Petrarch je pripomínaný pre svoj humanistický vplyv a pripisuje sa mu aj vynájdenie sonetovej formy poézie. Písal rozsiahlo v taliančine a pomáhal tak, aby bol jazyk literárnejší.
3. Boccaccio (1313-1375): taliansky autor zo 14.storočia, Boccaccio napísal množstvo diel v taliančine, vrátane Dekameron a príbehy zo života svätého Františka. Jeho práca pomohla rozšíriť taliančinu nad jej dialekty a vytvoriť druh lingua franca.
4. Luigi Pirandello (1867-1936): dramatik, ktorý získal Nobelovu cenu, Pirandello napísal mnoho diel v taliančine, ktoré sa zaoberali témami spoločenského odcudzenia a existenčnej úzkosti. Jeho používanie každodenného jazyka pomohlo k tomu, aby bol jazyk širšie používaný a zrozumiteľnejší.
5. Ugo Foscolo (1778-1827): Foscolo, jedna z najvplyvnejších osobností talianskeho romantizmu, pomohla formovať jazyk modernej taliančiny popularizáciou používania rýmov, metrov a iných poetických konvencií.

Aká je štruktúra talianskeho jazyka?

Taliansky jazyk je románsky jazyk a rovnako ako iné románske jazyky je štruktúrovaný okolo slovies. Má slovosled predmet-sloveso-objekt a má zložitý systém časov a nálad na vyjadrenie minulosti, súčasnosti a budúcnosti. Považuje sa za jeden z ťažšie sa učiacich jazykov kvôli jeho zložitým nuansám a jemným rozdielom vo význame medzi slovami.

Ako sa naučiť taliansky jazyk najsprávnejším spôsobom?

1. Ponorte sa: najlepší spôsob, ako sa naučiť jazyk, je ponoriť sa do neho čo najviac. To znamená čo najviac počuť, hovoriť a čítať v taliančine. Nájdite talianske filmy, televízne programy, hudbu, knihy a konverzácie s rodenými hovorcami.
2. Získajte základy: Naučte sa základy talianskej gramatiky, najmä slovesné časy, podstatné meno a tvary Zámena. Začnite so základnou konverzáciou, ako je predstavenie sa, kladenie a odpovedanie na otázky a vyjadrenie emócií.
3. Cvičte pravidelne: učenie sa akéhokoľvek jazyka si vyžaduje odhodlanie a prax. Uistite sa, že neustále trávite čas štúdiom a praktizovaním taliančiny.
4. Používajte zdroje rozumne: k dispozícii je veľa zdrojov, ktoré vám pomôžu naučiť sa taliansky jazyk. Využite online kurz jazykového vzdelávania, slovníky, frázové Knihy a zvukové knihy.
5. Zostaňte motivovaní: naučiť sa akýkoľvek jazyk môže byť náročné. Stanovte si malé ciele a odmeňte sa, keď ich dosiahnete. Oslávte svoj pokrok!
6. Bavte sa: učenie taliančiny by malo byť zábavným a príjemným zážitkom. Učte sa zábavou hraním jazykových hier alebo sledovaním talianskych karikatúr. Budete prekvapení, ako rýchlo sa naučíte.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir