O Tatárskom Jazyku

V ktorých krajinách sa hovorí tatárskym jazykom?

Tatárskym jazykom sa hovorí predovšetkým v Rusku s viac ako 6 miliónmi rodených hovoriacich. Hovorí sa ním aj v iných krajinách, ako je Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Turkménsko.

Aká je história tatárskeho jazyka?

The tatársky jazyk, taktiež známy ako Kazan Tatar, je a turkický jazyk z Kipchak skupina, ktorou sa hovorí hlavne v Tatarská Republika, región v Ruská federácia. Hovorí sa ním aj v iných častiach Ruska, Uzbekistanu a Kazachstanu. História tatárskeho jazyka siaha do 10.storočia, keď Volžskí Bulhari prijali Islam a stali sa súčasnými Tatármi. Počas obdobia Zlatej hordy (13. – 15. storočie) boli Tatári pod mongolskou nadvládou a tatársky jazyk začal byť silne ovplyvňovaný mongolskými a perzskými jazykmi. V priebehu storočí prešiel jazyk veľkými zmenami v dôsledku kontaktu s inými tureckými dialektmi, ako aj s arabskými a perzskými výpožičnými slovami. Vďaka tomu sa stal jedinečným jazykom odlišným od svojich najbližších príbuzných a objavila sa rozmanitosť regionálnych dialektov. Prvá kniha napísaná v tatárskom jazyku vyšla v roku 1584 s názvom “Divân-i Lügati ‘t-Türk”. Od 19.storočia je tatársky jazyk v rôznej miere uznávaný ruskou ríšou a potom Sovietskym zväzom. Oficiálny štatút dostal v Tatarstane počas sovietskej éry, ale počas stalinského obdobia čelil potlačeniu. V roku 1989 sa tatárska abeceda zmenila z azbuky na Latinizovanú a v roku 1998 Tatarská Republika vyhlásila tatársky jazyk za úradný jazyk. Dnes týmto jazykom stále hovorí viac ako 8 miliónov hovoriacich v Rusku, najmä medzi tatárskou komunitou.

Kto je 5 najlepších ľudí, ktorí najviac prispeli k tatárskemu jazyku?

1. Gabdulla Tukay( 1850-1913): tatársky básnik a dramatik, ktorý písal v uzbeckom, Ruskom a tatárskom jazyku a zaslúžil sa o popularizáciu tatárskeho jazyka a literatúry.
2. Äläskärä Mirgäzizi (17.storočie): tatársky spisovateľ, ktorý napísal medzníkovú gramatiku tatárskeho jazyka a zaslúžil sa o rozvoj jedinečného štýlu básnického písania.
3. Tegähirä Askänavi (1885-1951): tatársky vedec a lingvista, ktorého výskum tatárskeho jazyka bol pre jeho vývoj rozhodujúci.
4. Mäxämmädiar Zarnäkäev (19.storočie): tatársky spisovateľ a básnik, ktorý napísal prvý moderný tatársky slovník a pomohol štandardizovať tatársky jazyk.
5. Ildär Faizi (1926-2007): tatársky autor a novinár, ktorý napísal desiatky príbehov a kníh v tatárčine a významne prispel k oživeniu tatárskeho spisovného jazyka.

Aká je štruktúra tatárskeho jazyka?

Štruktúra tatárskeho jazyka je hierarchická, s typickou aglutinačnou morfológiou. Má štyri prípady (nominatívny, genitívny, akuzatívny a lokálny) a tri pohlavia (mužský, ženský a stredný). Slovesá sa konjugujú podľa osoby, čísla a nálady a podstatné mená klesajú podľa prípadu, pohlavia a čísla. Jazyk má zložitý systém postpozícií a častíc, ktoré môžu vyjadrovať aspekty ako aspekt, smer a modalita.

Ako sa naučiť tatársky jazyk najsprávnejším spôsobom?

1. Uistite sa, že máte prístup ku kvalitnému materiálu – online a v kníhkupectvách je k dispozícii množstvo vynikajúcich zdrojov na výučbu tatárskeho jazyka, takže sa uistite, že máte prístup k najlepším možným materiálom.
2. Zoznámte sa s abecedou – keďže Tatar je napísaný v azbuke, uistite sa, že ste sa zoznámili s jedinečnou abecedou skôr, ako sa ponoríte do učenia sa jazyka.
3. Naučte sa výslovnosť a stres-Tatar používa komplikovaný systém zmien samohlások a stresov na slabikách, preto si precvičte výslovnosť a naučte sa rozpoznávať rozdiel medzi stresovými a neprízvučnými samohláskami.
4. Zoznámte sa so základnými gramatickými pravidlami a štruktúrou – dobré pochopenie základnej gramatiky a štruktúry viet je kľúčové, pokiaľ ide o zvládnutie akéhokoľvek jazyka.
5. Počúvajte, Sledujte a čítajte – počúvanie, sledovanie a čítanie v tatárčine Vám pomôže zvyknúť si na zvuk jazyka, ako aj precvičiť si slovnú zásobu a frázy.
6. Viesť rozhovory – pravidelné rozhovory s niekým, kto hovorí tatárskym jazykom, je najlepší spôsob, ako sa naučiť akýkoľvek jazyk. Snažte sa najskôr hovoriť pomaly a zreteľne a nebojte sa robiť chyby.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir