O Tureckém Jazyce

Ve kterých zemích se mluví tureckým jazykem?

Tureckým jazykem se mluví především v Turecku, stejně jako v částech Kypru, Iráku, Bulharska, Řecka a Německa.

Jaká je historie tureckého jazyka?

Turecký jazyk, známý jako Turkic, je pobočkou Altaic rodina jazyků. Předpokládá se, že pochází z jazyka kočovných kmenů dnešního Turecka v prvních stoletích prvního tisíciletí našeho letopočtu. Jazyk se vyvíjel v průběhu času a byl silně ovlivněn jazyky Středního východu a Střední Asie, jako je arabština, perština a řečtina.
Nejstarší písemná forma turečtiny pochází z doby kolem 13. století a je přičítána Seljuk Turci, kteří během tohoto období dobyli velkou část Anatolie. Jazyk, který používali, se nazýval “Stará anatolská turečtina” a měl mnoho perských a arabských výpůjček.
V osmanském období (14.až 19. století) vznikl standardizovaný jazyk založený na istanbulském dialektu, který se začal používat ve všech úrovních společnosti a regionech říše. Toto se stalo známým jako osmanská turečtina, která si vypůjčila mnoho slov z jiných jazyků, jako je arabština, perština a řečtina. Bylo to hlavně psáno arabským písmem.
V roce 1928 Atatürk, zakladatel moderní turecké republiky, představil novou abecedu pro turecký jazyk a nahradil Arabské písmo upravenou latinskou abecedou. To způsobilo revoluci v turečtině a usnadnilo učení a používání. Dnešní turečtinou mluví více než 65 milionů lidí po celém světě, což z ní činí jeden z větších jazyků v Evropě.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k tureckému jazyku?

1. Mustafa Kemal Atatürk: zakladatel a první prezident Turecké republiky, Atatürk je často připočítán se zavedením rozsáhlých reforem tureckého jazyka, včetně zjednodušení abecedy, nahrazení cizích slov tureckými ekvivalenty a aktivní podpora výuky a používání jazyka.
2. Ahmet Cevdet: osmanský učenec, Ahmet Cevdet napsal první moderní turecký slovník, který obsahoval mnoho arabských a perských výpůjček a dal tureckým slovům a frázím standardní význam.
3. Halit Ziya Uşaklıgil: slavný romanopisec na počátku 20.století, Uşaklıgil je připočítán s oživením zájmu o poetický styl osmanského básníka 16. století Nâzim Hikmet, stejně jako popularizace používání literárních zařízení, jako jsou slovní hříčky a rétorické otázky.
4. Recep Tayyip Erdoğan: současný turecký prezident Erdoğan hrál důležitou roli při prosazování pocitu národní identity prostřednictvím svých projevů a prostřednictvím své podpory používání turečtiny ve veřejném životě.
5. Bedri Rahmi Eyüboğlu: jedna z předních osobností moderní turecké poezie od 40.let 20. století pomohla Eyüboğlu zavést do turecké literatury prvky západní literatury a tradice a popularizovat používání každodenní turecké slovní zásoby.

Jaká je struktura tureckého jazyka?

Turečtina je aglutinativní jazyk, což znamená, že používá přípony (koncovky slov) k přidání dalších informací a nuancí ke slovům. Má také slovosled předmět-objekt-sloveso. Turečtina má také relativně velký inventář samohlásek a rozdíl mezi délkou samohlásky. Má také řadu shluků souhlásek a také dva různé typy stresu na slabikách.

Jak se naučit turecký jazyk nejsprávnějším způsobem?

1. Začněte tím, že se naučíte základy jazyka, jako je abeceda a základní gramatika.
2. Využijte bezplatné online zdroje, jako jsou kurzy tureckého jazyka, podcasty a videa, abyste prohloubili své znalosti.
3. Nastavte si pravidelný studijní plán a zavažte se studovat jazyk alespoň jednou týdně.
4. Procvičte si mluvení turečtinou s rodilými mluvčími nebo prostřednictvím jazykových výměnných programů.
5. Použijte kartičky a další paměťové pomůcky, které vám pomohou zapamatovat si klíčová slova a fráze.
6. Poslouchejte tureckou hudbu a sledujte turecké filmy, abyste se dozvěděli více o kultuře a zlepšili své poslechové schopnosti.
7. Dbejte na pravidelné přestávky, abyste si dali čas na zpracování toho, co jste se naučili a procvičili.
8. Nebojte se dělat chyby; chyby jsou součástí procesu učení.
9. Vyzvěte se, abyste vyzkoušeli nové věci a posunuli své hranice.
10. Bavte se při učení!


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir