O Uzbeckém (Azbuce) Jazyce

Ve kterých zemích se mluví uzbeckým (azbukou) jazykem?

Uzbek (cyrilice) se mluví především v Uzbekistánu a Tádžikistánu a má menšinové mluvčí v Afghánistánu, Kyrgyzstánu a Kazachstánu.

Jaká je historie uzbeckého (azbuky) jazyka?

Uzbek (cyrilice) je Turkický jazyk, kterým se mluví hlavně v Uzbekistánu a v celé střední Asii. Je to oficiální jazyk Uzbekistánu a mluví jím také mnoho dalších etnických menšin v regionu. Jazyk má své kořeny v 8. století s Turkickým jazykem, kterým mluví Karluks a Usunsa další kmenové skupiny. Během 9.století se Sogdianský jazyk v regionu dostal do popředí, než byl o několik století později z velké části nahrazen Turkickým jazykem.
Ve 14.století byl termín Uzbegistán poprvé použit k označení tehdejší skupiny kočovných tureckých kmenů. Výrazy “Uzbek” a “Uzbeg” byly poté použity k identifikaci těchto kmenů a jazyka, kterým mluví. Tento jazyk se vyvíjel v průběhu staletí a nakonec se ukázal jako moderní uzbecký jazyk, který dnes známe.
Od 16.do 19. století byla perština dominantním literárním jazykem v regionu. Na počátku 20.století byla vedle Perso-arabského písma zavedena latinská abeceda, což přispívá k rozvoji moderního uzbeckého jazyka. Když Sovětský svaz převzal kontrolu nad střední Asií, Azbuka nahradila latinu jako oficiální písmo a zůstává primárním písmem pro Uzbek dnes.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k uzbeckému (azbuce) jazyku?

1. Narimon Umarov-spisovatel, vědec a Sovětský lingvista
2. Muhammad Salih-Uzbecký spisovatel a básník
3. Abdulla Qurbonov-dramatik a divadelní režisér
4. Abdulla Aripov-básník a prozaik
5. Mirzakhid Rakhimov-spisovatel a politická osobnost

Jaká je struktura uzbeckého (azbuky) jazyka?

Uzbecký jazyk je psán především v azbuce a patří do Turkické jazykové rodiny. Je přímým potomkem Chagatai, středověkého Turkického jazyka, který se používal ve střední Asii a na Středním východě. Jazyk má osm samohlásek a 29 souhlásek, stejně jako různé dvojhlásky. Jedná se o aglutinační jazyk, kde jednotlivá slova mohou obsahovat mnoho přípon, které významně mění význam. Slovosled je obvykle předmět-objekt-sloveso a věty jsou označeny částicemi. Existuje také systém honorifics používaný při mluvení s lidmi vyššího postavení.

Jak se naučit Uzbecký (Azbuka) jazyk nejsprávnějším způsobem?

1. Začněte se základy. Naučte se abecedu, protože to je nezbytné pro jakékoli jazykové vzdělávání. Přečtěte si knihy a sledujte filmy v uzbecké azbuce, které vám pomohou zapamatovat si všechny postavy.
2. Naučte se gramatiku. Absolvujte online kurz nebo vyhledejte různá gramatická pravidla a naučte se ta nejběžnější a nejdůležitější.
3. Pracujte na své výslovnosti a poslechových schopnostech. Poslouchejte podcasty a další zvukové klipy, abyste si procvičili porozumění mluvené uzbecké azbuce. Opakujte každé slovo nahlas, abyste lépe porozuměli tomu, jak je vyslovovat.
4. Praxe s rodilými mluvčími. Pokuste se najít uzbeckého přítele mluvícího v azbuce nebo si procvičte aplikace pro výuku jazyků, jako jsou HelloTalk a Italki, které vám umožní chatovat s rodilými mluvčími.
5. Ujistěte se, že se každý den učíte nová slova a fráze. Mějte notebook nebo použijte aplikace pro výuku jazyků, jako jsou Duolingo a Memrise, pro zábavu, interaktivní učení slovní zásoby.
6. Využijte jiné zdroje. Používejte Knihy a webové stránky, které vám pomohou lépe porozumět uzbeckému azbuce a kultuře, jako je BBC Uzbek a uzbecký jazykový portál.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir