O Velšském Jazyce

Ve kterých zemích se mluví velšským jazykem?

Velšským jazykem se mluví hlavně ve Walesu, i když v Anglii, Skotsku, Irsku a dalších zemích jsou také někteří velšští mluvčí.

Jaká je historie velšského jazyka?

Předpokládá se, že se velšský jazyk vyvinul z Brythonic, jazyka, kterým se v Británii mluví před římskou invazí v roce 43 nl. V 6.století se vyvinul do staré velštiny, která se používala v poezii a literatuře až do konce 11. století. Střední velština se objevila ve 12.století, následovaná moderní Velštinou v 15. a 16. století. The zákon o velšském jazyce z roku 1993 udělil velšský jazyk oficiální status ve Walesu a dnes jej více než 20% velšských mluvčích používá doma.

Kdo je top 5 lidí, kteří nejvíce přispěli k velšskému jazyku?

1. Svatý David (asi 500 nl): patron Walesu a zakladatel několika klášterů, je mu připisováno, že pomáhá šířit velšský jazyk a jeho literaturu.
2. William Salesbury (1520– 1584): vydal jeden z prvních velšských slovníků, slovník v Englyshe a Welshe (1547), a byl pomocnou postavou při vytváření a propagaci standardizované formy velštiny.
3. Dafydd Nanmor (1700-1766): vlivný básník, pomohl založit velšskou literaturu překladem děl populárních anglických autorů do velštiny.
4. Lady Charlotte Guest (1812-1895): ona je nejlépe známá pro její překlady sbírky velšských příběhů známých jako Mabinogion.
5. Saunders Lewis (1893-1985): prominentní velšský básník, dramatik a politický aktivista, byl hlavním zastáncem zvyšování postavení velšského jazyka a kultury mezi velšskými lidmi.

Jaká je struktura velšského jazyka?

Velšský jazyk patří do Brythonské větve keltských jazyků. Je to vysoce skloňovaný jazyk, zejména má dvě formy konjugace sloves a skloňování podstatných jmen. Velšská podstatná jména jsou označena rodem (mužským, ženským a středním) a také číslem (jednotné a množné číslo). Slovesa ve velštině mají osm časů a čtyři aspekty a mají také minulé a minulé formy.

Jak se naučit velšský jazyk nejsprávnějším způsobem?

1. Začněte jazykovým kurzem – ať už se jedná o online kurz, knihu nebo dokonce třídu na místní vysoké škole nebo komunitní skupině, absolvování kurzu může být nejlepším způsobem, jak se strukturovaně a přesně naučit velštinu.
2. Získejte rodilé mluvící přátele-mít rodilé velšské mluvčí, se kterými můžete cvičit, je neocenitelné pro správné učení jazyka.
3. Poslouchejte velšskou hudbu a sledujte velšskou televizi – poslech a sledování rodilých velšských mluvčích vám pomůže vyzvednout správnou výslovnost a také některá nová slova!
4. Číst knihy a noviny ve velštině – čtení je skvělý způsob, jak budovat slovní zásobu a lépe porozumět tomu, jak velština funguje.
5. Ponořte se do kultury – velšský jazyk je pevně zakotven v kultuře, takže se ujistěte, že navštívíte Wales a užijete si jeho jedinečnou hudbu, festivaly, jídlo a aktivity.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir