Par Tatāru Valodu

Kurās valstīs runā tatāru valoda?

Tatāru valodu galvenokārt runā Krievijā, un tajā runā vairāk nekā 6 miljoni dzimtā valoda. To runā arī citās valstīs, piemēram, Azerbaidžānā, Kazahstānā, Kirgizstānā, Turcijā un Turkmenistānā.

Kāda ir tatāru valodas vēsture?

The tatāru valoda, zināms arī kā Kazaņas tatārs, ir Turku valoda No Kipčaks grupa, kuru runā galvenokārt Tatarstānas Republika, Reģions Krievijas Federācija. To runā arī citās Krievijas, Uzbekistānas un Kazahstānas daļās. Tatāru valodas vēsture aizsākās 10. gadsimtā, kad Volgas bulgāri pieņēma islāmu un kļuva par mūsdienu tatāriem. Laikā Zelta orda periodā (13.-15. gadsimts) tatāri bija mongoļu pakļautībā, un tatāru valodu sāka ļoti ietekmēt mongoļu un persiešu valodas. Gadsimtu gaitā valoda ir piedzīvojusi būtiskas izmaiņas, pateicoties tās saskarsmei ar citiem Turku, kā arī arābu un persiešu valodas dialektiem aizdevuma vārdi. Rezultātā tā ir kļuvusi par unikālu valodu, kas atšķiras no tuvākajiem radiniekiem, un ir parādījušies dažādi reģionālie dialekti. Pirmā tatāru valodā rakstītā grāmata tika izdota 1584.gadā ar nosaukumu “Divân-i Lügati ‘t-Türk”. Kopš 19. gadsimta tatāru valodu dažādās pakāpēs ir atzinusi Krievijas impērija un pēc tam Padomju Savienība. Padomju laikā Tatarstānā tam tika piešķirts oficiāls statuss, bet staļinisma periodā tas saskārās ar apspiešanu. 1989. gadā tatāru alfabēts tika mainīts no kirilicas uz Latinizētu, un 1998.gadā Tatarstānas Republika tatāru valodu pasludināja par oficiālu valodu. Mūsdienās valodu joprojām runā vairāk nekā 8 miljoni runātāju Krievijā, galvenokārt tatāru kopienas vidū.

Kas ir top 5 cilvēki, kuri ir devuši vislielāko ieguldījumu tatāru valodā?

1. Gabdulla Tukay (1850-1913): tatāru dzejnieks un dramaturgs, kurš rakstīja uzbeku, krievu un tatāru valodās un bija nozīmīgs tatāru valodas un literatūras popularizēšanā.
2. Åläskärä Mirgäzizi (17.gadsimts): tatāru rakstnieks, kurš uzrakstīja ievērojamu tatāru valodas gramatiku un tiek kreditēts ar unikāla dzejas rakstīšanas stila izstrādi.
3. Tegähirä Askänavi (1885-1951): tatāru zinātnieks un valodnieks, kura pētījumi par tatāru valodu bija kritiski svarīgi tās attīstībai.
4. Mäxämmädiar Zarnäkäev (19.gadsimts): tatāru rakstnieks un dzejnieks, kurš uzrakstīja pirmo mūsdienu tatāru vārdnīcu un palīdzēja standartizēt tatāru valodu.
5. Ildär Faizi (1926-2007): tatāru autors un žurnālists, kurš rakstīja desmitiem stāstu un grāmatu tatāru valodā un ievērojami veicināja tatāru literārās valodas atdzimšanu.

Kāda ir tatāru valodas struktūra?

Tatāru valodas struktūra ir hierarhiska, ar tipisku aglutinatīvu morfoloģiju. Tam ir četri gadījumi (nominatīvs, ģenitīvs, akuzatīvs un lokatīvs) un trīs dzimumi (Vīrišķais, Sievišķais un neitrālais). Darbības vārdi konjugē pēc personas, skaita un garastāvokļa, un lietvārdi samazinās pēc gadījuma, dzimuma un skaita. Valodai ir sarežģīta postpozīciju un daļiņu sistēma, kas var izteikt tādus aspektus kā aspekts, virziens un modalitāte.

Kā iemācīties tatāru valodu vispareizākajā veidā?

1. Pārliecinieties, ka jums ir pieejams kvalitatīvs materiāls – tiešsaistē un grāmatnīcās ir pieejami vairāki izcili tatāru valodas apguves resursi, tāpēc pārliecinieties, ka jums ir pieejams vislabākais iespējamais materiāls.
2. Iepazīstieties ar alfabētu-tā kā tatārs ir rakstīts kirilicā, pirms ienirt valodas apguvē, pārliecinieties, ka esat iepazinies ar unikālo alfabētu.
3. Uzziniet izrunu un stresu-tatārs izmanto sarežģītu patskaņu izmaiņu sistēmu un uzsver zilbes, tāpēc praktizējiet savu izrunu un iemācieties atpazīt atšķirību starp stresa un neuzspīlētajiem patskaņiem.
4. Iepazīties ar pamata gramatikas noteikumiem un struktūru – laba izpratne par pamata gramatikas un teikumu struktūra ir galvenais, kad runa ir apgūt jebkuru valodu.
5. Klausieties, skatieties un lasiet – klausīšanās, skatīšanās un lasīšana tatāru valodā palīdzēs pierast pie valodas skaņas, kā arī sniegs praksi ar vārdu krājumu un frāzēm.
6. Ir sarunas-regulāras sarunas ar kādu, kurš runā tatāru valodā, ir labākais veids, kā iemācīties jebkuru valodu. Sākumā mēģiniet runāt lēnām un skaidri un nebaidieties kļūdīties.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir