Otomatik belirleme
Son kullanılan
Metin ya da web sitesi adresi girin
Son kullanılan
Benzer Aramalar;

İngilizce Portekizce Çeviri, İngilizce Portekizce Metin Çeviri, İngilizce Portekizce Sözlük

İngilizce Portekizce Cümle Çeviri, İngilizce Portekizce Kelime Çeviri

Diğer Aramalar;
 • İngilizce Portekizce Sesli Çeviri İngilizce Portekizce Klavyeli Çeviri
 • Akademik İngilizce - Portekizce Çeviriİngilizce Kelimelerin Portekizce Anlamları
 • İngilizce Yazılışı ve Portekizce Okunuşu İngilizce Cümleyi, Portekizce Diline Çevir
 • İngilizce Metinleri, Portekizce Olarak Çevir İngilizce Dilini Portekizce Diline Çeviren Şey

 • Metninizin uzunluğu 10 000 karakteri aşmamalıdır
  Benzeyen sözcükler
   Yaptığınız düzeltmelerle makine çevirisinin gelişmesine katkıda bulunuyorsunuz
   Çeviri yap:
   SözlükHata bildir
    Favorileri temizle
    SON EKLENENLER
   • Rilès – Pesetas İngilizce Sözleri Türkçe Anlamları
   • Tove Lo – Cool Girl İngilizce Sözleri Türkçe Anlamları
   • AURORA – Runaway İngilizce Sözleri Türkçe Anlamları
   • Bahari Feat. BIA – Savage İngilizce Sözleri Türkçe Anlamları
   • Disturbed – The Sound Of Silence İngilizce Sözleri Türkçe Anlamları
   • Türkçe Sözlük B Sayfa 40
   • Türkçe Sözlük B Sayfa 39
   • Türkçe Sözlük B Sayfa 38
   • Türkçe Sözlük B Sayfa 37
   • Türkçe Sözlük B Sayfa 36
   • Türkçe Sözlük B Sayfa 35
   • Türkçe Sözlük B Sayfa 34
   • Türkçe Sözlük B Sayfa 33
   • Türkçe Sözlük B Sayfa 32
   • Türkçe Sözlük B Sayfa 31
   • İngilizce – Afrikanca Çeviri

    İngilizce – Almanca Çeviri

    İngilizce – Arapça Çeviri

    İngilizce – Arnavutça Çeviri

    İngilizce – Azerice Çeviri

    İngilizce – Baskça Çeviri

    İngilizce – Başkurtça Çeviri

    İngilizce – Belarusça Çeviri

    İngilizce – Boşnakça Çeviri

    İngilizce – Bulgarca Çeviri

    İngilizce – Çekce Çeviri

    İngilizce – Çince Çeviri

    İngilizce – Danca Çeviri

    İngilizce – Endonezce Çeviri

    İngilizce – Ermenice Çeviri

    İngilizce – Estonca Çeviri

    İngilizce – Farsça Çeviri

    İngilizce – Felemenkçe Çeviri

    İngilizce – Fince Çeviri

    İngilizce – Fransızca Çeviri

    İngilizce – Galca Çeviri

    İngilizce – Galiçyaca Çeviri

    İngilizce – Gürcüce Çeviri

    İngilizce – Haitice Çeviri

    İngilizce – Hırvatça Çeviri

    İngilizce – Hintçe Çeviri

    İngilizce – İbranice Çeviri

    İngilizce – İrlandaca Çeviri

    İngilizce – İspanyolca Çeviri

    İngilizce – İsveçce Çeviri

    İngilizce – İtalyanca Çeviri

    İngilizce – İzlandaca Çeviri

    İngilizce – Japonca Çeviri

    İngilizce – Katalanca Çeviri

    İngilizce – Kazakça Çeviri

    İngilizce – Kırgızca Çeviri

    İngilizce – Korece Çeviri

    İngilizce – Latince Çeviri

    İngilizce – Lehçe Çeviri

    İngilizce – Letonca Çeviri

    İngilizce – Litvanca Çeviri

    İngilizce – Macarca Çeviri

    İngilizce – Makedonca Çeviri

    İngilizce – Malayca Çeviri

    İngilizce – Malgaşça Çeviri

    İngilizce – Maltaca Çeviri

    İngilizce – Moğolca Çeviri

    İngilizce – Norveççe Çeviri

    İngilizce – Özbekçe Çeviri

    İngilizce – Portekizce Çeviri

    İngilizce – Romence Çeviri

    İngilizce – Rusça Çeviri

    İngilizce – Sırpça Çeviri

    İngilizce – Sindarince Çeviri

    İngilizce – Slovakça Çeviri

    İngilizce – Slovence Çeviri

    İngilizce – Svahili Çeviri

    İngilizce – Tacikçe Çeviri

    İngilizce – Tagalogca Çeviri

    İngilizce – Tatarca Çeviri

    İngilizce – Taylandça Çeviri

    İngilizce – Türkçe Çeviri

    İngilizce – Ukraynaca Çeviri

    İngilizce – Urduca Çeviri

    İngilizce – Vietnamca Çeviri

    İngilizce – Yunanca Çeviri

    Öncelikle bir dili öğrenmeye başlamadan önce kendimize yöneltmemiz gereken temel soru ben neden İngilizce öğrenmeliyim? Bu soru için kendimize mantıklı bir cevap bulmamız gerekmektedir çünkü cevabı kendimize veremediğimiz takdirde öğrenmeye başlarken baştan savma çalışır. Günümüzde İngilizce öğretiminde karşılaşılan en büyük sorun budur.

    Dünya’nın dört bir yanında insanların dil öğrenmek için tercih ettiği dil olarak İngilizce’ dir. Bunun nedeni ne olabilir? İngilizce 54 ülkede ve 400 milyon kişinin ana dilidir. Yabancı dil olarak da bir milyara yakın insan bu dili öğreniyor ya da konuşuyor. İngilizce dünya dilidir diyebiliriz. İnsanlar artık İngilizce dilinin öğrenilmesinin zorlukları ya da kolaylıkları ile ilgilenmiyor dili öğrenmek için bir yerlerden başlıyorlar. Hemen hemen herkes İngilizce öğrenmeyi istiyor ya da başkalarının öğrenmesini istiyor. Dünyada beş kişiden biri İngilizce konuşuyor ya da konuşulanı anlıyor bu da İngilizce’ nin insanların dünya çapında tanışması üzerinde ortak payda oluşturuyor.

    İngilizceyi güzel konuşarak öğrenmek kişinin kendine yapacağı en büyük yatırımdır. İngilizce dilini öğrenmek birçok fırsat kapılarını bize açıyor. Çok uluslu bir şirkette işe girmek istediğimizde veya yurtdışında çalışma gibi bir durumda şansımız oldukça artacaktır. İş dili olarak çalışanların diğer ülkelerdeki meslektaşları ve uluslararası müşterileri ile iletişim kurarken İngilizce konuşmak gerekiyor. Bu dili öğrenmek kariyerimizi güçlendiriyor.

    İşverenlerin gözünde daha donanımlı bir çalışan olmanı sağlar yabancı bir müşteri ile iletişim kurulması gerektiğinde bu bir telefon mail vb. bir durum olabilir bunun için gönüllü olarak işe atılman seni daha tercih edilen bir personel haline getirecektir. Statü elde etmek istiyorsanız ya da yeni bir iş arıyorsanız öncelikle tavsiye olarak verebileceğimiz ilk şey bu dili öğrenmeniz olacaktır. Bu dili konuşurken kendini çok rahat ve özgüvenli hissedeceksin hatta ana dili İngilizce olan kişilerle konuşurken bile.

    Sadece bir işte çalışmak için gereklidir diyemeyiz mesela eğitim hayatımızı düşündüğümüzde dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim görmek için öğrenebilirsin bu dili. Sadece yurtdışına gidip eğitim almak için düşünmemelisin uzaktan eğitim veren dünyada ünlü üniversitelerin eğitimine katılmak içinde kullanabilirsin

    Dünyaca ünlü birçok eser İngilizce olarak yazılmıştır. Bu eserleri kendi dilinde okuyarak daha iyi anlamak için bu dili öğrenebiliriz. Okuduğumuz her kitapta İngilizce dil becerilerimiz gelişecektir ve bu sayede Charles Dickens, Jane Austen veya Henry James gibi ustaların klasik eserlerini asıl yazıldığı dil ile okumaya geçip eserlerin tadına daha bi varabilirsiniz. okumaya geçebilirsin.

    Popüler kültürden faydalanabilme için İngilizce dili sana destek olacaktır. En muhteşem dizilerin dublajlarını izleyip filmin tadını kaçırdığımız çok olmuştur ya da herkes tarafından beğenilen bir kitabı okumak için Türkçe çevirisini bekleyerek heyecanımızı öldürmüşüzdür. En sevdiğiniz İngilizce şarkıya rahat bir şekilde eşlik etmek, güzel bir filmi Türkçe dublajın veya alt yazılı haline gerek kalmadan izlemek istiyorsak İngilizce öğrenmeliyiz.

    Bu dilin dil bilgisi kurallarını öğrenmek oldukça basittir. Kendi dilimizde bile dil bilgisi kurallarını öğrenmekte zorluk çekiyoruz ancak İngilizce dilinin dil bilgisi kurallarını öğrenmek diğer Avrupa dillerine göre çok daha kolaydır. İngilizce’de sadece iki cins bulunur, bunlardan biri belirli diğeri de belirsiz tanımlıktır ve ad durumu da o kadar önemli değildir. İngilizce’ yi iyi kullanabilir duruma gelmek inanılmaz derecede kolaydır. Sonraki adım ise sadece kelime bilgini genişletme ve telaffuzunu geliştirme meselesidir.

    Bilgi hazinesi oluşturma açısından önemli bir kaynaktır İngilizce. İnternet üzerinde birçok site, dergi, makale İngilizce olarak bulunmaktadır bunlardan faydalanabilmek için dili öğrenmek güzel bir sebeptir bizlere.

    çeviri: ingilizce türkçe en çok tercih edilen çeviri sayfasıdır. ingilizce’nin dünyanın en çok kullandığı ortak dil olması ve bir çok alanda kullanılması ingilizce türkçe çevirinin sık kullanılmasına sebeb oluyor. çeviri: diller arası iletişim kurabilmek için tercüme işlemini robot ve programlar aracılığıyla yapan yazılıma denir. “ingilizce türkçe” ise çevirisi yapılan dil “ingilizce” çevirilecek dil “türkçe” olması için yapılan ayarlamanın sonucu oluşan sayfanın adresidir.

    “örnek ingilizce türkçe çeviri adresi >> ingilizce türkçe çeviri

    internet kullanıcılarının “cevirici ingilizce türkçe” diye arama yaptığı sorguların başında gelen ingilizce türkçe çeviri sayfamız hızlı ve online olmak ile birlikye ücretsiz hizmet sunmaktadır.

    İngilizce çeviri hayatımızda birçok yerde ihtiyaç duyduğumuz bir konudur. Genelde turizm bölgelerinde fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz bir durumdur. Turizmde bildiğimiz üzere dünyada bulunan birçok insanın ortak anlaşma dili olarak bilinen İngilizce herkes tarafından kullanılmaktadır. Genelde internette gezinirken karşılaştığımız bazı yabancı terimlerde ilk başvurduğumuz yer çeviri bölümüdür. Orada yazılan şeyi anlamak için mutlaka çeviriye başvururuz. Sosyal ortamda da bu yüzden gayet işimize yarar çeviriler. Birçok kişinin telefonunda uygulama olarak da bulunmaktadır.
    Ülkemizde eğitim alanında da birçok çeviri yapılan makale vardır. Yabancı yazarların kuramlarını ülkemizde bulunan uzman çevirmenler veya o alanda uzman olan bir Doçent tarafından çevrildiği kaynaklarda gözlemlenmektedir. Tabi bu İngilizce Türkçe çevirileri yaparken gayet dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü yabancı dillerde bulunan kafiye ve redifler bizim dilimizde farklı yorumlanabilir, bu yüzden çeviri yaparken bu durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Çeviriler aynı zamanda akademik başarılar içinde çok önemlidir. Yabancılar tarafından üretilen kuramları, hikâyeleri, makaleleri, şarkılar içinde çeviri etkisini görmekteyiz. Ülkemizde en çok kullanılan teknolojik aletlerin başında televizyon gelmektedir. Televizyon üzerinden yayınlanan filmlerin dublajı konusunda da çevirilerden yararlanılmaktadır. Film konusunda sinemalarda maddi bir etken halindedir çeviriler. Dublajlar sayesinde izlenme oranları daha fazla olmaktadır. Genel itibarıyla Sylvester Stallone , Jason Statham , Brad Pitt , Angelina Jolie Vb. sanatçıların dünyaca ünlü filmleri çevrilerek ülkemiz genelinde fazlasıyla izlenmesi sağlanmaktadır.
    Yabancı dilimizin gelişimi içinde önemli bir konumda bulunmaktadır. Teknolojinin faydaları arasında bulunan mobil ortamdaki çeviri ikili diyaloglarda ve yazışmalarda da gayet olumlu neticeler vermektedir. Genel anlamıyla çevirinin hayatımızda birçok alanda kullanıldığı ve ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir.

    ingilizceyi türkçeye çevirin! internet kullanıcılarının çeviri sitelerine olan ilgileri gün geçtikce artmaktadır. eğitim alanında üniversitelerde yazılan uluslararası tezlerden tutun, sanayi alanında makinelerin ortak dili olan ingilizce dili hakkında bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. çeviri siteleri bu konuda kullanıcılarına yardımıcı oluyor ve “ingilizce dilini türkçe diline” çeviriyor.

    ingilzice’yi türkçe’ye çevir adlı sayfamızdan çevirilerinizi hızlı ve ücretsiz şekilde istediğiniz zamanda istediğiniz mekanda gerçekleştirebilirsiniz.

    İngilizce, dünya üzerinde 1,8 milyar insan tarafından konuşulan bir dildir. İngilizce günümüzde uluslararası dil, iletişim dili veya dünya dili olarak adlandırılmaktadır. İngilizce; artık hayatımızın birçok alanında gereklilik haline gelmiştir. Dünya üzerinde birçok ülkede resmî dil İngilizcedir. Resmî dil olmadığı pek çok ülkede de yabancı dil olarak öğretilmektedir. Birleşmiş Milletler’in resmî dili İngilizcedir. İngilizcenin hızla büyümesi dünyada birçok dilin ölümüne neden olmuştur ve dilsel çeşitliliği azalttığı iddia edilir onunla birlikte İngilizcenin zamanla farklı diller üretme potansiyeline sahip olduğu da düşünülür İngilizce günümüzde dünyanın ortak iletişim dili olarak kullanılan, dünya üzerinde Mandarin ve İspanyolcadan sonra en çok konuşulan diller arasında yer almaktadır 3. Sıradadır ve 67 ülke tarafından resmi dil olarak kabul edilmektedir. İngilizce, köken olarak Hint-Avrupa dilleri ailesinden gelir aynı zamanda Cermen dilleri alt birimine ait Batı Cermen dil grubunun da bir üyesidir bu grubun Anglo-Friz dilleri arasında yer alır. İngilizce 26 harften oluşan sondan eklemeli bir dildir. ABD’de ana dili İngilizce olan insan sayısı 231 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Dünya geneline bakıldığında ise 360 ila 400 milyon kişi tarafından ana dil olarak konuşulmaktadır. Ana dili İngilizce olmadığı halde konuşan insanların sayısı son yapılan araştırmalara göre 1,8 milyar kişidir. Bu veriler doğrultusunda neredeyse dünya üzerindeki insanların 1/4’inin İngilizce konuşabildiği anlamına gelmektedir.

    İngilize’nin resmi dil (anadil)olarak kullanıldığı büyük ülkelerden bazıları:

    Amerika Birleşik Devletleri

    Avustralya

    Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı

    İrlanda Cumhuriyeti

    Kanada

    Yeni Zelanda

    Güney Afrika

    Malta

    Hindistan

    Singapur

    Eğitim Alanında İngilizce

    Öncelikle İngilizce dili coğrafi özelliklerle sınırlandırılmış olmaması sayesinde dünyada bir çok ülkede resmi dildir. Tüm dünya nın ortak dili diyebiliriz. Türkiye  yurt dışına en çok öğrenci veren ülkeler arasında. Yükseköğretim düzeyinde her yıl binlerce öğrenci erasmus , yüksek lisans,  doktora  gibi programlarla yurtdışına çıkmaktadır. Bu durum akademik alanda dil bilme ihtiyacı doğuruyor. Şunu  belirtmeliyiz ki İngilizce bilenlerin akademik yaşamları daha başarılı geçmektedir.

    İngilizce sadece yutdışı programlarında gerekli olan bir dil değildir.Günümüzde üniversitelerin belirli bir kısmı İngilizce olarak eğitim vermektedir. Özellikle teknik bölümler ve fen bilimleri gibi bölümlerde İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır. İleride Türkiye de eğitim alan her birey İngilizceyi anadil olarak bilmesi gerekecektir.

    Akademik kariyer yaparken en az branş kadar İngilizcenin de önemi vardır. Tez alabilmek öğretim görevlisi olabilmek için  için girilen sınavlar arasında dil yeterlilik sınavları da yer alıyor.YDS gibi sınavlarda kişiden İngilizce alanındaki yeterliliğini kanıtlanması isteniyor.Dolayısıyla dil bilgisi olmadan buralarda başarılı omak kolay olmayacağını belirtmek gerekir.

    Turizm Alanında İngilizce

    İngilizce turizm alanındada ihtiyaç duyulan önemli bir dildir.Potansiyele baktığımızda İngilizcenin her yerde gerekli ve geçerli olduğunu görebiliriz.Birçok yabancı ülkeden turist alan ülkeler de global dil olorak kullanılan ingilizce aynı zamanda ülkemizde de çok önem verilen ve en çok üzerinde durulan yabancı dildir.

    Sanayi Alanında İngilizce

    Uluslararası eğitim kurumlarına başvurabilmek için de İngilizce bilginizi enternasyonel camiada geçerli olan sınavlar ile kanıtlamanız gerekmektedir.

    İngilizce uluslararası bir dil olmakla beraber dünyanın her yerinde geçerlidir. Bu durum özellikle dışa açılan, dış ticaret yapan şirketlerde İngilizce bilme şartını önemli hale getirmiştir. Birçok ülkedeki şirketler tüm pozisyonlarda İngilizce bilmeyi şart tutmaktadırlar. İngilizce bilmek iş hayatınızda profilinizi güçlendirir, uluslararası platformlarda daha etkin çalışmanıza olanak verir. Bunun yanında dünyanın en büyük şirketlerinin de resmi dili İngilizce olan ABD ve İngiltere gibi ülkelerin finansal merkezlerinde konumlanması nedeniyle İngilizce diline uzun zaman önce ticaretin dili olma özelliği eklenmişti

    Hello. = Merhaba.

    Good morning. = Günaydın.

    Good afternoon. = Tünaydın.

    Good evening. (greeting) = İyi akşamlar. (selamlama)

    What is your name? = Adın ne?

    Hello, my name is Cemile, what is your name? = Merhaba, benim adım Cemile, senin adın ne?

    How are you? = Nasılsın?

    I am fine. =  Ben iyiyim.

    Nice to meet you. = Tanıştığıma memnun oldum.

    Goodbye. = Güle güle.

    See you later. = Sonra görüşürüz.

    I am lost. = Kayboldum.

    I dont know. = Bilmiyorum.

    Excuse me. = Afedersiniz.

    Please. = Lütfen.

    Thank you. = Teşekkür ederim.

    I’m sorry. = Üzgünüm.

    Are you single? = Bekar mısınız?

    I learn English. = İngilizce öğreniyorum.

    How much does it cost? = Fiyatı ne kadar?

    How many are there? = Kaç vardır?

    There are many. = Çok var.

    Do you want to buy this? = Bunu satın almak istiyor musunuz?

    What time is it? = Saat kaç?

    How do you say “maybe” in Russian? = Nasıl Rusça da “belki” diyorsun?

    I do not understand. = Anlamadım.

    Would you speak slower, please? = Daha yavaş konuşabilir misiniz?

    My English is not good enough to speak. = Benim İngilizce konuşmak için yeterince iyi değil.

    Can you speak more slowly? = Daha yavaş konuşabilirmisin?

    How old are you? = Kaç yaşındasın?

    Portekizce; dünyada 220 milyonu aşkın kişinin ana dili olan ve 260 milyon kişi tarafından konuşulan bir dildir. En çok konuşulan diller sıralamasında 6. sırada yeralmaktadır. Ayrıca Güney Amerika’da en çok konuşulan 1. Dildir ve ayrıca Latin Amerika’da en çok konuşulan 2. dildir.

    Kökeni Hint-Avrupa dil ailesine bağlı olan Portekizce dili, en çok Portekiz’in eski sömürgelerinden olan Brezilya’da konuşulmaktadır. Portekiz’in geçmişte Afrika’da koloniler kurmasından dolayı da bu ülkelerde Portekizce kullanan milletler görülmektedir. Bilinenin yanı sıra ana dili Portekizce olan kişilerin sadece %5’i Portekiz’de yaşamını sürdürür.

    Portekizcenin konuşulduğu ülkelerle aramızda ticaretin az olmasından ötürü Portekizce Türkçe çeviri ihtiyacı diğer dillere mukayeseyle daha az olmaktadır.

    Portekizce dili Portekiz kralı Kral Denis tarafından 1290 yılında resmi bir dil olmuştur. 2008 yılının sonlarına Portekizce alfabesinde “k”, “y” ve “w” harfleri bulunmuyordu, fakat İngilizceden çok fazla kelimenin bu dilde kullanılmasından dolayı  Ocak 2009 yılında resmi olarak Portekizcenin alfabesine geçmişlerdir.

    Portekizcenin konuşulduğu ülkelerde şive farkları olsa da birbirlerini anlayamamalarına neden olmamaktadır. Bu duruma ülkemizin farklı yörelerindeki şive farklarını örnek gösterilebilir.Portekizce diline en benzer dil İspanya’da özerk bir bölge olan Galiçya ülkesinde konuşulmaktadır.

    Portekizce resmi dil (anadil)olarak kullanıldığı büyük ülkelerden bazıları:

    • Brazilya
    • Portekiz
    • Mozambik
    • Angola
    • Gine-Bissau
    • Makao
    • Yeşil Burun Adaları
    • São Tomé ve Príncipe

    Qual é o seu nome?=Adınız nedir?

    O que é o seu trabalho?=Ne iş yapıyorsunuz?

    Eu sou um contabilista=Muhasebeciyim.

    Prazer em conhecê-lo.=Tanıştığıma memnun oldum.

    De onde você é?=Nerelisin?

    Quantos anos você tem?=Kaç yaşındasın?

    Eu tenho 21 anos de idade.=21 Yaşındayım.

    Muito obrigado=Çok fazla teşekkür ederim.

    Você é bem vindo.=Rica ederim.

    Com licença.=Affedersiniz.

    Não se preocupe!=Merak etme!

    Eu consigo te entender.=Seni anlayabiliyorum.

    Eu preciso de ajuda.=Yardıma ihtiyacım var.

    Não é uma emergência!=Acil bir durum var.

    Eu não me sinto bem.=Kendimi iyi hissetmiyorum.

    Perdi a minha bolsa.=Cüzdanımı kaybettim.

    Onde fica o banco mais próximo?=En yakın banka nerededir?

    Onde está metrô?=Metro nerede?

    Como eu ir até lá de ônibus?=Otobüsle oraya nasıl gidebilirim?

    Como posso encontrar lá?=Orayı nasıl bulabilirim?

    Até onde é aqui?=Buraya ne kadar uzaklıktadır?

    É longe?=Uzak mıdır?

    É em 2 hora distância de carro.=Arabayla 2 saat mesafededir.

    Quantos minutos leva?=Kaç dakika sürer?

    Demora 15 minutos a partir daqui.=Buradan 15 dakika sürer.

    Vire à direita na primeira rua.=İlk sokaktan sağa dönün.

    Vire à esquerdaSola dönün.=Vire à direitaSağa dönün.

    Quanto é este?=Bu ne kadar?

    É 10 lira turca.=Fiyatı 10 lira.

    Quantos você tem?=Kaç tane elinizde var?

    Os seus preços são pouco caro.=Fiyatlarınız biraz pahalı.

    Eu não gosto dele.=Beğenmedim onu.

    Isto é tão bonito.=Bu çok güzelmiş.

    Faz frio.=Hava soğuk.

    Está nevando.=Kar yağiyor.

    Que tempo faz ?=Hava nasıl ?

    Está nublado.=Hava bulutlu.

    Faz calor.=Hava sıcak.

    Está chovendo.=Yağmur yağıyor.

    Que temperatura faz ?=Sıcaklık kaç derece ?

    Há sol.=Hava güneşli.

    EĞİTİM

    Portekiz de eğitim özel veya devlet üniversiteleri, üniversite enstitüleri ya da politeknik enstitüleri tarafından sağlanmaktadır. Politeknik ve üniversite tipi eğitim vermektedir. Hükümet tarafından işletilen Üniversiteler numerus clausus adlı bir rekabet sistemi ile öğrenci kabul, ya da “Kayıt kısıtlamalar “. Öğrenciler belirli konularda üzerinde bunları test ve yasal olarak üniversitelere başvuru için izin verilmeden önce en az sınıflarda almak sınavları geçmek zorunluluğu vardır. Devlet üniversitelerinde öğretilen birçok lisans ve yüksek lisans programları için kabul kriterleri genel politeknik veya özel üniversiteler tarafından beklenen kriterler çok daha zorlu ve seçici olmaktadır.

    Portekizce yüksek öğretim sisteminin, psikoloji, hukuk, ekonomi, tıp ve doğa bilimleri gibi bir çok profesyonel alanlarda derece kazanma şansı son derece araştırma odaklı ama politeknik teklif öğrenciler.Eğitim, teknolojik, mühendislik ve sosyal bilimler kariyeri kapsayan derece politeknik kurumları ve üniversiteler her iki tarafından sağlanmaktadır Portekiz ‘ın Ministerio da Ciência, Tecnologia e Ensino Üstün (Bilim, Teknoloji ve Yüksek Eğitim Bakanlığı) tarafından kabul edilmiştir sürece tüm kamu ve özel yüksek öğrenim tesisleri çalıştıramazsınız.

    Portekiz de herhangi bir üniversiteye katılmak isteyen uluslararası öğrenciler bir ABD lise diploması, hem de belgeler gösteren giriş sınavı test puanları benzer Ensino Secundári, de bir diploma eşdeğer gerekir. Portekiz Bologna Süreci için Avrupa Birliği ve yapışır bir parçası olduğu için, öğrencilerin recieve lisans ‘s (Licenciatura), yüksek lisans ‘ s (mestrado) ve doktora (Doutoramento) ABD’de verilen bu karşılaştırılabilir derece ve çoğu Avrupadır.

    Turizm Alanında Portekizce

    Günümüzde  Portekizce dilinin kullanılmadığı ülke kalmamış bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı her vatandaş İngilizceyi öğrenme zorunluluğunda kalmaktadır. İnsanlar Portekizceyi öğrenmek için ciddi bir şekilde maddi ve manevi çaba göstermektedirler. Ülke ekonomileri turist akımı sayesinde büyük bir gelir elde etmektedir. En basit  örneklerinden biri de Portekiz turistlerden yıllık ekonomisinin 1/2 sini kazanmakta.Bu rakam oldukça yüksektir.Bu dilin kazandırdığı paranın haddi hesabı yoktur.Özellikle Portekiz’de turizm sektörü açısından 2014 yılı önemli bir değere sahiptir

    Sanayi Alanında Portekizce

    Dünyada hızla büyümekte olan tercüme sektörünün en önemli dillerinden Portekizce  pahalı fiyatlarıyla ve oldukça yüksek fiyatlarıyla yüksek talebiyle ekonomiyi canlandırmaktadır.İngilizce diline olan rağbetten ötürü Portekizce dili gibi diğer diller pek öne çıkmamaktadır.Değerleri gün geçtikçe artmaktadır. Bu fırsatı yakalayıp Portekizce diline yönelen tercümanlar iyi hayat standartlarına sahiptirler.Portekizce Türkçe çeviri arama motorlarında günde ortalama 10.000 kişi tarafından arandığı bilinmektedir.

    Sağlık Alanında Portekizce

    1976 Anayasası ile demokratik Cumhuriyet olan Portekiz de sağlık hizmetleri, 1979 dan beri Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) temelinde örgütlenmiş. NHS devlet bütçesinden finanse edilmektedir. Sistem kamu sözleşme modeline dönüşmüştür. Hizmeti sunan ile hizmeti finanse eden birbirinden ayrılmıştır. Sistemde zorunlu olmayan özel sigortalar da bulunmaktadır. Bakanlık NHS’nin düzenlenmesi, planlanması, koordinasyonu ve denetlenmesi gibi işlevleri yürütür. (Jakubowski, Busse, s.5)
    Portekiz’de sağlık sistemi organizasyon yapısı bakımından beş bölgeye ayrılamktadır. Bölge Sağlık Yönetimleri, ulusal sağlık politikaları doğrultusunda hizmetlerin yerine getirilmesini sağlarmakta. Bu hizmetler başlıca; hastaneler ve sağlık merkezlerinin yönetimi, özel kuruluşlar ile protokol oluşturulması ve denetimi, bölgedeki sağlık birimlerinin koordineli bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Özel sektörde sağlık hizmetlerinin sunumunda önemli bir yer taşımaktadır.Hastanelerin tplam % 42 si özel sektöre aittir. Ulusal Sağlık Sistemi özel hastanelerden sözleşmeler yolu ile hizmet satın alabilmektedir.
    Birinci basamak sağlık hizmetleri, sağlık merkezi benzeri kuruluşlarda genel pratisyenler tarafından verlmektedir. Hastalar genel pratisyene kayıt olmak suretiyle birinci basamak sağlık hizmetini alırlar. Hastalara hekim seçme hakkı tanınmaktadır.
    Portekiz’ de sağlık hizmetlerinin finansmanı ağırlıklı olarak genel vergilerden (1992 yılı verisine göre %61,6) karşılandığı bilinmektedir. Sağlık hizmetlerinin finansmanında ikinci sırada ise sosyal sigorta katkıları yer alır. Sistemde özel sağlık sigortası da kullanılmaktadır. Kullanıcı katkıları sistemde kullanılan diğer bir finansman biçimidir. Portekiz’de toplam sağlık harcamaları 1970 yılına kadar % 3 sınırlarında iken bu oran 2004 yılında % 10 olmuş ve % 9 olan AB ortalamasının üzerine çıkmıştır.

    Hata bildir
    Yorum (isteğe bağlı)
    Bildirimi gönder
    Oturum süresi dolmuştır
    Lütfen sayfayı yenileyin. Yazdığınız metin ve çevirisi kaybolmayacaktır.
    Sayfayı yenile