O Chorvatském Jazyce

Ve kterých zemích se mluví chorvatským jazykem?

Chorvatština je úředním jazykem v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a částech Srbska, Černé Hory a Slovinska. To je také široce mluvené v některých menšinových komunitách v Rakousku, Maďarsku, Itálii a Rumunsku.

Jaká je historie chorvatského jazyka?

Chorvatský jazyk je jihoslovanský jazyk, který má své kořeny v 11. století. Používali ho raní Chorvati, Jihoslovanští lidé, kteří se v raném středověku usadili v dnešním Chorvatsku. Jazyk se vyvinul ze staroslověnštiny, historického jazyka používaného slovanskými národy východní Evropy.
Postupem času začala chorvatština nabývat odlišné podoby a později byla použita v literatuře i v dalších aspektech každodenního života. V 16. století dosáhla chorvatština určitého stupně standardizace vydáním pozoruhodného chorvatského slovníku.
Nakonec byla chorvatština součástí rakousko-uherské říše a v průběhu 19.století prošla další standardizací a stala se velmi podobnou srbskému jazyku. Po první světové válce vzniklo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, později známé jako Jugoslávie. Chorvatština zůstala relativně nezměněna, dokud se v roce 1991 s deklarací nezávislosti nestala úředním jazykem Chorvatska.
Od té doby se jazyk nadále vyvíjel a do slovníku byly přidány změny pravopisu, interpunkce a dokonce i nová slova. Chorvatsky dnes mluví přibližně 5,5 milionu lidí žijících v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Srbsku, Rakousku, Maďarsku, Itálii a Švýcarsku.

Kdo je top 5 lidí, kteří nejvíce přispěli k chorvatskému jazyku?

1. Marko Marulić (1450-1524) – považován za otce moderní chorvatské literatury a považován za prvního velkého chorvatského spisovatele, Marulić složil díla různých žánrů včetně poezie, dramatu a náboženských pojednání. Jeho nejslavnějším dílem je Judita, epická báseň založená na starozákonní knize Judith.
2. Ivan Gundulić (1589-1638) – plodný básník, který napsal národní epos Osman a hru Dubravka. Byl jedním z prvních chorvatských autorů, kteří do svých děl začlenili prvky chorvatského jazyka.
3. Džore Držić (1508-1567) – Držić je široce uznáván jako první Chorvatský dramatik a zakladatel chorvatského divadla. Jeho hry často obsahují temný humor, satiru a silný pocit národního vědomí.
4. Matija Antun Relković (1735-1810) – Relković je připočítán s tím, že jako první psal v chorvatském lidovém jazyce, což lidem usnadňuje porozumění a čtení. Napsal také mnoho knih, brožur a článků o různých tématech, jako je věda, filozofie a politika.
5. Petar Preradović (1818-1872) – Preradović je široce oslavován jako “Chorvatský Byron” pro své romantické básně a vlastenecké hymny. Je připomínán pro podporu národní jednoty, zejména mezi oběma částmi Chorvatska, a pro jeho příspěvek k rozvoji chorvatského jazyka.

Jaká je struktura chorvatského jazyka?

Chorvatský jazyk je indoevropský jazyk a je součástí jihoslovanské jazykové skupiny. Má podobnou strukturu jako jiné slovanské jazyky, jako je bulharština, čeština, polština a ruština. Chorvatská slovesa jsou konjugována podle osoby a času, podstatná jména a přídavná jména jsou skloňována podle pohlaví, čísla a případu a existuje šest gramatických případů. Používá latinskou abecedu a její systém psaní je fonemický, což znamená, že každé písmeno odpovídá jednomu jedinečnému zvuku.

Jak se naučit chorvatský jazyk nejsprávnějším způsobem?

1. Začněte se základy: je důležité mít základní znalosti gramatiky, výslovnosti a chorvatské abecedy, než se začnete učit jazyk. Začněte dobrou učebnicí nebo kurzem, jako je Pimsleur, nebo se učte chorvatsky.
2. Poslech chorvatštiny: poslech chorvatských podcastů a pořadů je jedním z nejlepších způsobů, jak se naučit a seznámit se s jazykem. Existuje také spousta videí YouTube se specifickými lekcemi výslovnosti a gramatiky – sledujte co nejvíce!
3. Praxe s rodilým mluvčím: mluvit s rodilým mluvčím je jedním z nejužitečnějších a nejzábavnějších způsobů, jak se naučit jazyk. Jazykového partnera můžete snadno najít online nebo ve vašem městě.
4. Přečtěte si chorvatskou literaturu: Najděte knihy, články a časopisy v chorvatštině a pravidelně je čtěte. Pokuste se najít žánr, který vám vyhovuje, a začněte číst!
5. Pomocí kartiček se naučíte slovní zásobu: Kartičky jsou skvělým nástrojem, pokud jde o učení nových slov, zejména pro jazyky, jako je chorvatština, kde existuje mnoho různých slov pro stejnou věc.
6. Ponořte se: nejlepší způsob, jak zvládnout jazyk, je ponořit se do něj – jít do Chorvatska, pokud můžete, nebo sledovat filmy a poslouchat hudbu v chorvatštině.
7. Bavte se: učení chorvatštiny může být zábavným a obohacujícím zážitkem – ujistěte se, že vás tento proces baví a nevyvíjejte na sebe příliš velký tlak.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir