O Jazyce Xhosa

Ve kterých zemích se mluví jazykem Xhosa?

Xhosa se mluví především v Jižní Africe a v malé míře v Zimbabwe.

Jaká je historie jazyka Xhosa?

Jazyk Xhosa je jazyk Nguni Bantu z Niger-Kongo rodina. Je součástí Jihoafrické jazykové skupiny, spolu s Zulu, Swati a Ndebele. Jazyk Xhosa má starodávný původ, ale jeho oficiální název dostali v 19.století evropští misionáři. Předpokládá se, že jazyk Xhosa vznikl v provincii eastern Cape v Jižní Africe kolem 5.století našeho letopočtu. Jazyk Xhosa také sdílí své kořeny s dalšími jazyky Nguni, kterými se mluví v Jižní Africe a Zimbabwe, jako jsou Zulu a Swati.
Xhosa byla silně ovlivněna holandštinou od zavedení afrikánského jazyka v 19.století, ačkoli si zachovala většinu své původní podoby. Jazyk Xhosa byl používán kmenem Xhosa předtím, než byli kolonizováni Evropany, a byl jedním z prvních domorodých jazyků, které byly uznány jako psaný jazyk. Jazyk Xhosa měl také významný dopad na další Jihoafrické jazyky a dnes je jedním z jedenácti úředních jazyků země.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k jazyku Xhosa?

1. John tengo Jabavu: Jihoafrický intelektuál a vydavatel, který pracoval na zpřístupnění literatury Xhosa masám.
2. Nontsizi Mgqwetho: básnířka a aktivistka Xhosa, která psala díla zdůrazňující ženskou kulturu a práva.
3. Enoch sontonga: skladatel a básník, kterému se připisuje psaní národní hymny Jižní Afriky “Nkosi Sikelel’ iAfrica”.
4. Sol Plaatje: zakládající člen jihoafrického domorodého národního kongresu (později známého jako Africký národní kongres) a první černý Jihoafričan, který napsal román v angličtině s názvem Mhudi.
5. Manzini Zinzo: jeden z prvních spisovatelů Xhosy, kteří používali psaný jazyk k nahrávání příběhů, folklóru a písní.

Jaká je struktura jazyka Xhosa?

Jazyk Xhosa má poměrně konzistentní základní strukturu a skládá se ze šesti odlišných fonémů: souhlásky, samohlásky, Dlouhé samohlásky, dvojhlásky, dvojhlásky s y a kliknutí. Jazyk používá slovosled předmět-sloveso-objekt a většina slov je tvořena předponou a příponou. Má také složitý systém tříd podstatných jmen a slovní konjugace.

Jak se naučit jazyk Xhosa tím nejsprávnějším způsobem?

1. Získejte knihu Xhosa a začněte z ní studovat. Existuje mnoho dobrých zdrojů, například Naučte se Xhosa a Essential Xhosa.
2. Najděte online kurz nebo výukový program Xhosa. Existuje mnoho bezplatných online kurzů, které můžete absolvovat, jako jsou jazykové kurzy BBC, busuu a Mango.
3. Spřátelit se s rodilými mluvčími Xhosa. Spojení s rodilými mluvčími je jedním z nejlepších způsobů, jak se naučit jakýkoli jazyk. Pomocí aplikací, jako je Tandem nebo výměna konverzací, můžete najít nativní reproduktory Xhosa, se kterými můžete mluvit.
4. Poslouchejte hudbu Xhosa a sledujte filmy Xhosa. Poslech a sledování je další skvělý způsob, jak se naučit jazyk, zejména pokud jde o výslovnost a porozumění kulturnímu kontextu.
5. Procvičte si mluvení Xhosa. Nejlepší způsob, jak se naučit jazyk, je procvičit si jeho mluvení. Podívejte se na Xhosa Meetups ve vaší oblasti, nebo najít online konverzace kamaráda cvičit.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir