O Katalánském Jazyce

Ve kterých zemích se mluví katalánským jazykem?

Katalánština se mluví v několika zemích, včetně Španělska, Andorry a Francie. To je také známé jako Valencian v některých částech Valencijské komunity. Katalánština se navíc mluví v autonomních městech Ceuta a Melilla v severní Africe a také na Baleárských ostrovech.

Jaká je historie katalánského jazyka?

Katalánský jazyk má dlouhou a pestrou historii, sahající až do 10.století. Je to románský jazyk, což znamená, že se vyvinul z latiny a má své kořeny v severovýchodní části Pyrenejského poloostrova. Katalánština byla jazykem Aragonské koruny, která zahrnovala části dnešní Francie, Itálie a Španělska od 11.do 15. století. Během této doby se jazyk rozšířil na jih a na východ po celém regionu.
V průběhu staletí byla Katalánština silně ovlivněna jinými jazyky včetně francouzštiny, španělštiny a italštiny. Ve středověku to byl oficiální jazyk mallorského království a stal se preferovaným jazykem soudů Katalánska a Aragonie. To bylo také používáno v některých oblastech Valencie a Baleárských ostrovů. Výsledkem bylo, že si jazyk dokázal zachovat své vlastní jedinečné vlastnosti, i když přijal prvky jiných jazyků.
V 18.století, kdy Bourboni převzali kontrolu nad regionem, byla Katalánština nahrazena španělštinou jako úředním jazykem a v některých částech regionu byla prohlášena za nezákonnou. Tento zákaz trval až do poloviny 19.století a od té doby se jazyk těší oživení popularity. Tento jazyk je nyní uznáván jako oficiální jazyk ve Španělsku i ve Francii a v posledních desetiletích zažil období revitalizace.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k katalánskému jazyku?

1. Jaume II Aragonský (1267-1327): sjednotil katalánštinu s dalšími dialekty a jazyky Pyrenejského poloostrova a vytvořil předchůdce moderní katalánštiny.
2. Pompeu Fabra (1868-1948): Fabra, často označovaný jako “otec moderní katalánštiny”, byl prominentní filolog, který standardizoval a systematizoval gramatiku jazyka.
3. Joan Coromines (1893-1997): coromines napsal definitivní slovník katalánského jazyka, který dnes zůstává důležitou referenční prací.
4. Salvador Espriu (1913-1985): Espriu byl básník, dramatik a esejista, který pomáhal propagovat používání katalánštiny v literatuře.
5. Gabriel Ferrater (1922-1972): Ferrater byl básník a esejista, jehož písně se staly ikonickými výrazy katalánské kultury.

Jaká je struktura katalánského jazyka?

Struktura katalánského jazyka následuje slovosled SVO (předmět-sloveso-objekt). Je to syntetický jazyk, což znamená, že každé slovo může sdělit více gramatických informací. Mezi hlavní rysy morfologie jazyka patří pohlaví, číslo a adjektivní dohoda. Existují čtyři typy verbálních konjugací, které tvoří verbální paradigmata v závislosti na osobě, počtu, aspektu a náladě. Existují také dvě hlavní třídy podstatných jmen: determinovaná a neurčitá. Určitá podstatná jména nesou zjevné články, zatímco neurčitá podstatná jména ne.

Jak se naučit katalánský jazyk nejsprávnějším způsobem?

1. Najděte si dobrou učebnici katalánského jazyka nebo online kurz – hledejte něco, co pokrývá základy gramatiky a slovní zásoby a obsahuje příklady a cvičení, které vám pomohou procvičit.
2. Využijte jazykové aplikace-Používejte mobilní aplikaci jako Duolingo, která nabízí lekce katalánštiny pro začátečníky a používá hry, které vám pomohou se učit.
3. Watch Catalan films-sledování filmů v katalánštině je skvělý způsob, jak se vaše uši seznámit s jazykem.
4. Přečtěte si v katalánštině-zkuste najít knihy, časopisy nebo noviny, které jsou napsány v katalánštině, i když jste si přečetli jen několik stránek, Může vám pomoci vyzvednout nová slova a fráze.
5. Poslouchejte rodilé mluvčí-v katalánštině je k dispozici mnoho podcastů, rozhlasových pořadů a televizních programů, takže je využijte, abyste získali správnou výslovnost.
6. Procvičte si mluvení-nejlepší způsob, jak se naučit jakýkoli jazyk, je skutečně jej používat. Po celém světě existuje spousta katalánsky mluvících komunit, takže by mělo být snadné najít někoho, s kým byste mohli cvičit!


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir