O Sundanském Jazyce

Ve kterých zemích se mluví Sundanským jazykem?

Sundanština se mluví v indonéských provinciích Banten a Západní Jáva, stejně jako části Střední Jáva. Mluví jím také malý počet etnických Sundanců žijících v jiných částech Indonésie, Singapuru a Malajsie.

Jaká je historie Sundanského jazyka?

Sundanština je Austronéský jazyk, kterým mluví odhadem 30 milionů lidí žijících v provinciích Západní Jáva a Banten v Indonésii. Je to druhý nejrozšířenější jazyk v zemi po Jávštině, a byl jazykem soudní literatury od 14.století. Nejstarší známé spisy v Sundanštině pocházejí z 11. století našeho letopočtu a předpokládá se, že jazyk existuje již nejméně 1500 let. Sundanština je součástí západní Malajsko-polynéské větve austronéské rodiny jazyků a souvisí s Jávštinou a Balijštinou. Sundanština se používá pro každodenní komunikaci, jako obchodní jazyk a jako médium pro umění a kulturu, vyjádřené prostřednictvím tradičního tance, stínového loutkářství (Wayang Golek) a populární hudby lidového stylu známé jako Kecapi Suling. Jazyk byl také používán po staletí ve vzdělávacích prostředích, se starými rukopisy často psanými v Sundanštině nebo ve směsi Sundanštiny a Jávštiny.

Kdo je 5 nejlepších lidí, kteří nejvíce přispěli k Sundanskému jazyku?

1. Sunandari, známá jako” matka Sundanské poezie”, byla slavná Sundanská básnířka, která se zasloužila o zavedení Sundanského jazyka do poetické podoby v roce 1700.
2. A. a. Maramis (1914-1995), spisovatel, překladatel a lingvista, značně rozšířil soubor znalostí o Sundanském jazyce a založil první Sundanskou akademii pro jazykové vzdělávání.
3. Dardiri m.Arief (1917-1996), významný básník, přeložil důležitá díla z Jávštiny do Sundanštiny a přispěl k rozvoji moderní literární Sundanštiny ve 20. století.
4. Prof.Dr. H. Koesmanto (1929-2016), anactivist a vědec, založil fakultu dopisů na univerzitě v Bandungu, která se věnuje jazyku a literatuře všech typů a je autorem mnoha knih a článků v časopisech o Sundanském jazyce.
5. Suryadi (b. 1934), renomovaný Sundanský básník a veřejná osobnost, psal rozsáhle v Sundanštině i indonéštině a je vysoce respektován pro své práce o tradici a kultuře Sundanského lidu.

Jaká je struktura Sundanského jazyka?

Sundanština je Austronéský jazyk, kterým mluví asi 39 milionů lidí především v západní části ostrova Jáva v Indonésii. Patří do Malayo-polynéské podskupiny austronéské jazykové rodiny a úzce souvisí s Jávskými, Madurskými a balijskými.
Sundanština je jazyk SVO (předmět-sloveso-objekt). Slovesa souhlasí s jejich argumenty, pokud jde o osobu, číslo a pohlaví. Podstatná jména nejsou skloňována pro případ a neexistují žádné určité nebo neurčité články. Existují tři pohlaví (mužský, ženský a střední) a dvě čísla (jednotné a množné číslo). Sundanese má poměrně sofistikovanou sadu slovních přípon, včetně několika napjatých značek a dalších aspektových značek. Jazyk také používá slovosled jako prostředek k vyjádření významu.

Jak se naučit Sundanský jazyk tím nejsprávnějším způsobem?

1. Najděte rodilého sundanského mluvčího a pravidelně s ním komunikujte. Nejlepší je mít konverzačního partnera, se kterým si můžete procvičovat jazyk a pomáhat si navzájem se učit.
2. Kupte si nějaké knihy nebo zvukové materiály o jazyce a začněte se učit sami. Dobré zdroje zahrnují gramatické knihy, učebnice, sešity a zvukové nahrávky.
3. Přihlaste se do jazykových kurzů nebo soukromých doučovacích relací, které mohou poskytnout personalizovanější výuku a zpětnou vazbu.
4. Až budete připraveni, vydejte se na výlet do Indonésie a zkuste se ponořit do jazyka. Tímto způsobem se můžete jazyk naučit posloucháním a účastí na rozhovorech s rodilými mluvčími.
5. Využijte online zdroje, jako jsou webové stránky, fóra a sociální média, abyste mohli konverzovat s rodilými mluvčími a najít další materiály, které vám pomohou s učením.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir